ŚwiatRosjanin nie przeżył. Pierwsza strata Kremla na wojnie w Mali

Rosjanin nie przeżył. Pierwsza strata Kremla na wojnie w Mali

Rosjanin działający u boku malijskich żołnierzy został zabity przez przydrożną bombę w centralnej części rozdartego konfliktem państwa. Mężczyzna miał być "doradcą wojskowym" powiązanym z Grupą Wagnera. W Mali trwa wewnętrzna wojna między oddziałami rządowymi a dżihadystami.

To pierwsza śmierć Rosjanina powiązanego z Grupą Wagnera w Mali
To pierwsza śmierć Rosjanina powiązanego z Grupą Wagnera w Mali
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
Tomasz Waleński

21.04.2022 | aktual.: 21.04.2022 10:41

Śmierć Rosjanina potwierdzają m.in. raport wojskowych i wypowiedzi urzędników Mali. Oddział malijskiej armii, któremu towarzyszył "rosyjski doradca", wpadł na improwizowany ładunek wybuchowy w pobliżu miasta Hombori we wtorek rano - głosi notatka wojskowa, na którą powołuje się agencja AFP.

Zgon Rosjanina potwierdził też pracownik szpitala, który jednak nie chciał ujawniać swoich danych. Jak zdradziło to źródło, ofiarą był "mężczyzna w wieku ok. 30 lat".

Związany z Grupą Wagnera Rosjanin zmarł po przetransportowaniu go do szpitala. Jest to pierwsza potwierdzona ofiara wśród przebywających w Mali "rosyjskich instruktorów wojskowych", jak nazywani są oficjalnie w afrykańskim kraju.

Zachód twierdzi, że obecni w Mali Rosjanie to tak zwani wagnerowcy - członkowie oficjalnie prywatnej firmy militarnej, za którą w rzeczywistości stoi Kreml. Zdominowany przez wojskowych rząd w Bamako zaprzecza tym doniesieniom.

Jeden z urzędników w środkowym Mali, który również prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że "dowiedział się o śmierci agenta Wagnera".

Armia Mali nie skomentowała oficjalnie tych wydarzeń.

Mali zacieśnia więzi z Moskwą

Misja pokojowa Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym kraju - MINUSMA - wyraziła zaniepokojenie działaniami oddziału podległej rządowi w Bamako armii, której towarzyszyć ma "grupa zagranicznych żołnierzy".

Junta wojskowa, która przejęła władzę w Mali w 2020, pogłębia stosunki z Rosją, co prowadzi do tarć m.in. z tradycyjnym sojusznikiem - Francją. Kryzys w stosunkach doprowadził do wycofania z kraju sił wysłanych przez Paryż do zwalczania dżihadystów.

W zeszłym tygodniu Bamako odwiedziła szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

Grupa Wagnera zaangażowana jest w wojnę w Ukrainie.

Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Zobacz też: Co czeka armię rosyjską? Sikorski o przyszłości Putina po sankcjach

Źródło artykułu:WP Wiadomości
grupa wagnerarosjamali
Wybrane dla Ciebie