Trwa ładowanie...
d6h3itx

Rosyjska tuba propagandowa w Polsce. Schetyna: trzeba się jej uważnie przyglądać

Szef MSZ Grzegorz Schetyna podkreślił, że prorosyjska propaganda w Polsce to "nowa jakość" i trzeba się jej uważnie przyglądać. Jesteśmy wpisani we fragment większej całości; to jest kwestia rosyjskiej propagandy medialnej - ocenił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna
Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d6h3itx

Schetyna spytany przez dziennikarzy o możliwość powstania w Polsce prorosyjskiej partii i o to, czy należy obawiać się w naszym kraju prorosyjskiej propagandy, wyjaśnił, że "to rzeczywiście jest nowa jakość". - Trzeba się temu bardzo wyraźnie przyglądać, kto finansuje takie przedsięwzięcia i na czyją rzecz będą te projekty pracować - podkreślił.

W internecie pojawiła się właśnie polska wersja strony Sputnika, rosyjskiego portalu informacyjnego. Działa również polskojęzyczne internetowe Radio Sputnik, które wcześniej nadawało w internecie oraz za pośrednictwem lokalnej rozgłośni w podwarszawskim Legionowie jako radio "Głos Rosji".

- To są nowe rzeczy. Jesteśmy wpisani we fragment większej całości. To jest kwestia ofensywy, propagandy medialnej, propagandy rosyjskiej, finansowanej wprost z budżetu rosyjskiego. Jest pytanie, jak Europa może się przed tym bronić, czy możemy mówić o projekcie informacyjnej, rosyjskojęzycznej telewizji. Rozmawiamy o tym w Europie. Są przygotowane prace studyjne. Jestem zwolennikiem twardej, solidarnej reakcji wszystkich krajów Unii Europejskiej w tej sprawie - zaznaczył Schetyna.

d6h3itx

Ocenił, że polska polityka powinna być "bardzo jednoznaczna", a relacje polsko-rosyjskie i europejsko-rosyjskie "nie powinny być wygrywane przeciwko sobie w wewnętrznej polityce". - To będzie wielkie wyzwanie. Rozmawialiśmy o tym także na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział.

- To jest wyzwanie i polska polityka musi sobie z tym poradzić - dodał szef MSZ.

Pierwsza rocznica Majdanu

Schetyna mówił też o przypadającej 22 lutego pierwszej rocznicy Majdanu, który był początkiem zmian na Ukrainie.

d6h3itx

- Jest wiele do zrobienia. Pamięć o Majdanie, niebiańskiej sotni, o tych, którzy zginęli jest symbolem, czymś ważnym dla Europy i wolnego świata. Należy o tym pamiętać, że tam wtedy ginęli ludzie, którzy wybierali swoją obecność w Europie - podkreślił szef MSZ.

Jak zaznaczył, obecnie należy zrobić wszystko, żeby zaprowadzić pokój i aby nie ginęli ludzie. - To oczywiście nie jest proste - przyznał.

Schetyna skomentował też wizytę Viktora Orbana w Polsce. Był pytany m.in. o postawę premiera Węgier wobec Rosji. - Trzeba powiedzieć o tym wprost, pamiętając o dobrych relacjach polsko-węgierskich, o wspólnej historii, mieć odwagę, jak pani premier Ewa Kopacz, powiedzieć także trudne rzeczy. To co daje solidarność europejska i obecność w europejskiej rodzinie, to jest najważniejsze. O to powinniśmy dbać, także po węgierskiej stronie - podkreślił szef MSZ.

Schetyna: ten głos musi być słyszany

d6h3itx

- On (Viktor Orban - przyp. red.) nie ma ambicji prorosyjskich. Po prostu prowadzi politykę, która wyłamuje się z europejskiej solidarności, jeżeli chodzi o działania, pracę, walkę nad bezpieczeństwem energetycznym. Nie do końca Węgrzy zdają sobie sprawę, że warto utrzymać solidarność nie tylko regionu, Grupy Wyszehradzkiej, ale całej Europy w tej sprawie. Tutaj trzeba mówić jednym głosem. Ten głos musi być słyszany. To jest wyzwanie, które musimy przypominać premierowi Orbanowi - powiedział.

Schetyna był też pytany o to, czy aktywność szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska ws. Ukrainy jest wystarczająca. - Zapraszał prezydenta Poroszenkę, był ostatni szczyt, będą następne spotkania, wszystko przed nami. Ważne jest, aby był dobry pomysł i dobra współpraca, tych, którzy mogą rozwiązać problemy ukraińskie - powiedział szef MSZ.

Źródło: PAP, IAR

Zobacz także - Tomasz Nałęcz: to, co zrobiła Kopacz, to majstersztyk

d6h3itx

Podziel się opinią

Share
d6h3itx
d6h3itx
Więcej tematów