Rosyjska karykatura z Grzegorzem Schetyną. Pies na amerykańskiej smyczy
Rosyjska agencja Ria Novosti drwi z szefa polskiego MSZ. Na swojej stronie internetowej opublikowała karykaturę Grzegorza Schetyny. Polityk przypomina na niej psa uwiązanego na smyczy w barwach amerykańskiej flagi.
03.02.2015 | aktual.: 03.02.2015 13:44
Karykatura stanowi odpowiedź na słowa szefa MSZ o pomyśle Bronisława Komorowskiego, który zaproponował, by obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja na Westerplatte. Schetyna nazwał propozycję "interesującym projektem” i zasugerował, że takie uroczystości równie dobrze mogłyby odbyć się w Londynie czy w Berlinie.
Pytany w poniedziałek na antenie radia RMF, czy organizacja uroczystości będzie postrzegana jako alternatywa dla uroczystości w Moskwie, które odbywają się 9 maja, powiedział: – To nie jest naturalne, że obchody zakończenia wojny organizuje się tam, gdzie ta wojna się rozpoczęła. Ale dlaczego wszyscy przyzwyczailiśmy się tak łatwo, że to Moskwa jest miejscem, gdzie czci się zakończenie działań wojennych, a nie np. Londyn czy Berlin, co byłoby jeszcze bardziej naturalne.
Sekretarz stanu w MSZ Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin oświadczył tego samego dnia, że "Schetyna okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju i kulturę polityczną Polski".
"Dlaczego Dzień Zwycięstwa jest w Moskwie?”
Ilustracja Ria Novosti przedstawia Schetynę, stojącego na książce "Historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Do postaci psa domalowana jest chmurka ze słowami: "Dlaczego Dzień Zwycięstwa jest w Moskwie?".
Mianem "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" Rosjanie nazywają II wojnę światową, która dla nich trwała w latach 1941-1945.
Druga z ilustracji przedstawia postać z Pomnika Żołnierzy Radzieckich w Berlinie. Zatrzymuje ona mieczem uciekającego psa i odpowiada: "Dlatego, że ja jestem w Berlinie”.
Pomnik z żołnierzem niosącym uratowane niemieckie dziecko jest największym, poświęconym II wojnie światowej, monumentem w stolicy Niemiec. Stanowi miejsce pamięci dla weteranów wojennych głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego.