Trwa ładowanie...
01-10-2014 18:40

Rosyjska agencja informacyjna od 1 października wraca do nazwy TASS

Rosyjska agencja informacyjna znana od rozpadu w roku 1991 Związku Radzieckiego jako ITAR-TASS powróciła do dawnej sowieckiej nazwy: TASS.

Rosyjska agencja informacyjna od 1 października wraca do nazwy TASSŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d4m12bk
d4m12bk

Niektórzy, jak pisze amerykańska agencja Associated Press, dopatrują się w tym nostalgii za czasami ZSRR, która nasiliła się za sprawą konfliktu między Rosją a Zachodem z powodu Ukrainy. Ale może to również potwierdzać, że zmieniona nazwa nigdy się do końca nie przyjęła.

W notce rosyjska agencja przypomina swoim odbiorcom, że od 1 października 2014 roku jej nazwa brzmi: Informacyjna Agencja Rosji TASS - w formie pełnej - lub TASS - w formie krótkiej. Zaznacza przy tym, że nazwa TASS nie jest już akronimem.

O zmianie nazwy agencja poinformowała w dniu swego 110-lecia. W roku 1904 (za ostatniego cara Mikołaja II) Agencja Telegraficzna w Sankt-Petersburgu stała się pierwszym w kraju organem rozpowszechniania informacji. Po rewolucji październikowej roku 1917 agencja przyjęła nazwę Telegraficzna Agencja Związku Radzieckiego, czyli TASS. Po upadku ZSRR agencja przybrała nazwę ITAR-TASS (Informacyjna Telegraficzna Agencja Rosji TASS).

d4m12bk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m12bk
Więcej tematów