Rosyjscy obrońcy praw człowieka zaskarżyli do sądu aneksję Krymu
Rosyjski Sąd Konstytucyjny powinien zbadać legalność aneksji Krymu. Skargę złożyła grupa obrońców praw człowieka z pozarządowej Organizacji Ochrony Praw Konsumentów. Ta sama organizacja miała już kłopoty po tym, gdy rekomendowała Rosjanom jadącym na półwysep, uzyskiwanie zgody od władz Ukrainy.
30.06.2015 | aktual.: 30.06.2015 16:10
Jak tłumaczyli przedstawiciele Organizacji Ochrony Praw Konsumentów (ros. OZPL), w myśl prawa międzynarodowego Krym jest terytorium okupowanym i bez zgody Ukrainy nie powinno się tam jechać. W sprawie apelu działaczy wypowiedział się prezydent Władimir Putin, nazywając Organizację Ochrony Praw Konsumentów "zagranicznym agentem", a tym samym dając do zrozumienia, że szkodzi ona interesom Rosji.
Tymczasem, niezrażeni krytyką obrońcy praw człowieka złożyli w Sądzie Konstytucyjnym skargę na ustawę dotyczącą aneksji Krymu. W ich opinii, dokument narusza konstytucyjne podstawy państwa, wzbudza wątpliwość co do ciągłości międzynarodowych zobowiązań Rosji i legalności obowiązującego ustroju konstytucyjnego.
Sąd Konstytucyjny ma trzy miesiące na podjęcie decyzji czy zajmie się tą sprawą, czy ją odrzuci. Większość państw i organizacji międzynarodowych nie uznała aneksji Krymu, nazywając półwysep "terytorium czasowo okupowanym".