WP
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjscy komandosi zatrzymani na Ukrainie są już w Rosji

Ukraina przekazała Rosji 10 rosyjskich żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, o których zatrzymaniu Kijów poinformował na początku tygodnia; Rosja zwróciła Ukrainie 63 ukraińskich żołnierzy, którzy przekroczyli granicę 27 sierpnia - podała agencja RIA-Novosti.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjska flaga przy posterunku separatystów
Rosyjska flaga przy posterunku separatystów (WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
WP

W niedzielę rano rosyjscy spadochroniarze zostali przewiezieni na przejście graniczne Niechotiejewka, w obwodzie biełgorodzkim, i przekazani rosyjskim władzom. Rosja natomiast przekazała 63 ukraińskich żołnierzy, którzy zostali wcześniej umieszczeni w czasowym obozie na terenie obwodu rostowskiego.

Zastępca dowódcy Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej gen. Aleksiej Ragozin, cytowany przez rosyjską agencję RIA-Nowosti, powiedział, że "negocjacje były trudne, ale zwyciężył zdrowy rozsądek".

Dodał, że za "nie do przyjęcia uważa fakt, że rosyjscy żołnierze byli tyle dni przetrzymywani przez stronę ukraińską, a w dodatku zostali przewiezieni do Kijowa". - Jednocześnie setki ukraińskich żołnierzy, którzy znajdują się na terytorium Rosji, otrzymują niezbędną pomoc i są natychmiast przekazywani Ukrainie - mówił.

WP

Według agencji wcześniej służby graniczne rosyjskiej FSB w obwodzie rostowskim podały, że Rosja otworzyła korytarz tranzytowy dla ponad 60 ukraińskich żołnierzy, którzy poprosili o schronienie.

Ukraina oświadczyła, że zatrzymała dziesięciu rosyjskich wojskowych, przy których znaleziono dokumenty i broń. Są to żołnierze z 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych FR.

Zatrzymani w obwodzie donieckim utrzymują, co wynika z nagrań ich zeznań udostępnionych we wtorek mediom ukraińskim, że dowództwo informowało, że jadą na zwykłe ćwiczenia.

Strona rosyjska zapewniała, że żołnierze przypadkiem przekroczyli rosyjsko-ukraińską granicę i nie stawiali oporu, gdy ich zatrzymano.

WP

Według rosyjskiej telewizji NTV dwaj inni żołnierze tego samego oddziału zginęli, a 10 zostało rannych w ataku sił ukraińskich.

Polub WP Wiadomości
WP
WP