Trwa ładowanie...
d4cotle
wojsko

"Rosomak" ustrzelony na życzenie Macierewicza?

Testy na poligonie, od których miała zależeć przyszłość transportera opancerzonego Rosomak, mogły być ustawione - twierdzi "Trybuna". Według dziennika, chodziło o takie przeprowadzenie testów, by potwierdzić tezy „raportu Macierewicza", w którym transporter przedstawia się jak złom.

Share
d4cotle

Dlatego - według informacji "Trybuny" - wytypowanym do strzelań snajperom z GROM-u polecono celować w szczeliny między kołami, w szpary miedzy drzwiami dla załogi, słowem tam, gdzie pancerz jest zawsze najsłabszy. Dwóch oficerów biorących udział w takich testach nie chciało podpisać raportu końcowego, po czym pod różnymi pretekstami odeszli z wojska - dowiedziała się "Trybuna".

Okazuje się, że podczas strzelań pociski zdemolowały zewnętrzną osłonę pojazdu i zatrzymały się na pancerzu głównym. Do strzelań przeciwpancernych wykorzystano amunicję kalibru 14,5 milimetrów a nie 12,7, na jakie miał być pancerz odporny. Transporter został przestrzelony raz. Snajper trafił w szczelinę między tylnymi drzwiami dla załogi. Podczas testu artyleryjskiego odłamki przebiły osłonę wylotu łusek, co w warunkach bojowych nie miałoby wpływu na bezpieczeństwo załogi - informuje "Trybuna".

Testy wykazały, że odporność pancerza wynosi 95 - 97%. Spełnia więc standardy natowskie, zgodnie z którymi pojazdy tej klasy powinny mieć skuteczność pancerza na poziomie 90 - 91%, pisze "Trybuna". (IAR)

d4cotle

Podziel się opinią

Share
d4cotle
d4cotle
Więcej tematów