Trwa ładowanie...
21-02-2013 03:00

Rośnie problem używek psychoaktywnych wśród młodzieży w Polsce

Polska młodzież coraz chętniej sięga po medykamenty o silnym działaniu przeciwbólowym, marihuanę, a nawet haszysz i amfetaminę - informuje "Nasz Dziennik". Sam tylko wiek inicjacji alkoholowej obniżył się do 12 roku życia. Przedstawione w najnowszym raporcie dane są szokujące.

Rośnie problem używek psychoaktywnych wśród młodzieży w PolsceŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d3h133p
d3h133p

Coraz więcej młodych ludzi uzależnia się od alkoholu, amfetaminy, opiatów i rozmaitych leków - wynika z badań przeprowadzonych w 2011 r. w ramach międzynarodowego programu "European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs". Badanie zostało przeprowadzone na próbie reprezentatywnej uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych (15-16 lat) oraz klas drugich szkół ponadgimnazjalnych (17-18 lat).

Wśród substancji uzależniających na pierwszym miejscy znalazł się alkohol. Aż 87 proc. badanych zetknęła się z nim przynajmniej raz, a wiek inicjacji alkoholowej obniżył się do 12 roku życia.

Drugą używką, po która najczęściej sięga młodzież jest tytoń - 57 proc. badanych. Następne w kolejności są niektóre leki dostępne bez recepty, medykamenty o silnym działaniu przeciwbólowym, a następnie marihuana, haszysz i amfetamina.

Sędziowie wydziałów rodzinnych i cywilnych dyskutowali nad problemem uzależnień od różnego rodzaju używek psychoaktywnych wśród młodzieży na spotkaniu w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Najwięcej pytań kierowano do Zbigniewa Michalczyka z Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Zagórzu. M.in. sędziów uczestniczących w spotkaniu interesowały sytuacje, w których uzależniony sprzeciwia się terapii.

d3h133p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h133p
Więcej tematów