Rośnie liczba zakażonych wirusem MERS. Prezydent Korei Płd.: mobilizacja na wszystkich frontach
Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zarzuciła służbom medycznym kraju, że niewystarczająco reagują na wzrost przypadków zakażeń wirusem MERS. Wezwała do mobilizacji "na wszystkich frontach". Liczba zakażonych wzrosła do 18, a blisko 700 osób jest na obserwacji. W niedzielę informowano o 15 zakażonych i 129 osobach na obserwacji.
01.06.2015 | aktual.: 01.06.2015 10:44
- Pierwsze działania podjęte w walce z koronawirusem MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) były niewystarczające - oświadczyła Park na spotkaniu poświęconym rozprzestrzenianiu się MERS w Korei Płd. Wezwała kompetentne służby do mobilizacji "na wszystkich frontach", aby stawić czoło kryzysowi.
Dzień wcześniej minister zdrowia Mun Hiung Pio przepraszał za nieprawidłową ocenę ryzyka wybuchu epidemii MERS. Według najnowszych danych resortu zdrowia bezpośrednio lub pośrednio na zakażenie wirusem zostały narażone 682 osoby. Umieszczono je na obserwacji lub objęto kwarantanną.
Zakażenie 17 osób przypisuje się 68-letniemu mężczyźnie, który został zdiagnozowany 20 maja, dwa tygodnie po przyjeździe z Bliskiego Wschodu. Mężczyzna dwa dni spędził w Arabii Saudyjskiej, gdzie MERS został po raz pierwszy zidentyfikowany we wrześniu 2012 roku. Wśród zakażonych są krewni 68-latka, a także osoby, które miały z nim kontakt w szpitalu.
Południowokoreańskie służby sanitarne są również krytykowane za to, że nie zapobiegły wyjazdowi potencjalnego zarażonego obywatela Korei Południowej do Chin. 44-latek, którego ojciec był nosicielem wirusa, ominął lekarskie zalecenia i wyleciał z Seulu do Hongkongu, a później autobusem udał się do Chin kontynentalnych. Okazało się, że mężczyzna zaraził się MERS i przebywa obecnie w szpitalu w Huizhou w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Chińska prasa informuje, że co najmniej 77 osób miało kontakt z 44-latkiem; 64 osoby zostały objęte kwarantanną.
Wirus MERS - nie istnieje żadna szczepionka
MERS jest podobny do wirusa wywołującego zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS, który w 2003 roku zabił na świecie ok. 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. W przeciwieństwie do SARS może też doprowadzić do niewydolności nerek.
Według Światowej Organizacji Zdrowia 36 proc. zakażonych wirusem MERS umiera. Nie istnieje żadna szczepionka. Do tej pory MERS wystąpił w ponad 20 krajach. Większość odnotowano w Arabii Saudyjskiej - od 2012 roku odnotowano tam ponad 400 śmiertelnych przypadków MERS.