Trwa ładowanie...
d3vopoq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji

Między 100 a 200 ludzi zginęło trzęsieniu ziemi o sile 7,6 w skali Richtera u zachodnich wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra - poinformowały tamtejsze władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji
(AP)
d3vopoq

Rzecznik narodowej agencji ds. kataklizmów Priyadi Kardono powiedział w nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego, że w trzęsieniu śmierć poniosło 100-200 ludzi. Poinformował też, że zawaliło się ok. 500 domów, a pod gruzami pogrzebanych jest ok. 100 ludzi.

Wcześniej wiceprezydent Indonezji Jusuf Kalla powiadomił na konferencji prasowej, że w trzęsieniu zginęło co najmniej 75 osób. Dane te oparł na rozmowie z władzami nadmorskiego miasta Padang, które ucierpiało w trzęsieniu. Padang jest stolicą i największym miastem prowincji Zachodnia Sumatra.

Ministerstwo zdrowia podawało z kolei, że pod gruzami zawalonych budynków zostały uwięzione tysiące ludzi. Przedstawiciel komórki kryzysowej przy tym resorcie oceniał w środę, że potężne trzęsienie mogło spowodować śmierć nawet ponad 1000 ludzi.

d3vopoq

Poszukiwania ofiar utrudnia ciemność i zerwanie łączności telefonicznej po trzęsieniu. Władze zapewniły, że do Padangu, leżącego ok. 800 kilometrów od Dżakarty, wysłano ratowników, lekarzy, leki, namioty i żywność.

Relacje telewizyjne pokazują rozległe zniszczenia, m.in. sterty gruzów i zrujnowane budynki. Trzęsienie spowodowało panikę w liczącym 900 tys. mieszkańców mieście. Geologowie od dawna ostrzegają, że ze względu na swoje położenie Padang może w przyszłości zostać całkowicie zniszczony na skutek trzęsienia ziemi.

Wstrząsy były odczuwalne m.in. w oddalonym o 440 km Singapurze, gdzie ewakuowano personel z biur mieszczących się w wieżowcach. Biurowce zatrzęsły się także w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Początkowo władze wydały ostrzeżenie przed tsunami dla Indonezji, Indii, Tajlandii i Malezji, ale później je wycofano.

d3vopoq

Podziel się opinią

Share

d3vopoq

d3vopoq
Więcej tematów