Trwa ładowanie...

Rośnie liczba ofiar największej od lat katastrofy kolejowej we Włoszech

• 27 zabitych, 50 rannych to najnowszy, wciąż prowizoryczny, bilans katastrofy kolejowej w Apulii na południu Włoch
• We wtorek czołowo zderzyły się pociągi jadące z prędkością 100 km na godzinę
• Jako prawdopodobną przyczynę katastrofy wskazano błąd ludzki

Rośnie liczba ofiar największej od lat katastrofy kolejowej we WłoszechŹródło: PAP/EPA, fot: PALAZZO CHIGI
d46jo5i
d46jo5i

Liczba 27 ofiar obejmuje między innymi maszynistę jednego z pociągów. Drugi w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Media podkreślają, że dramatyczny bilans największej od lat katastrofy kolejowej we Włoszech stale rośnie, ponieważ z kilku doszczętnie zniszczonych wagonów nadal wydobywane są kolejne ciała ofiar.

Jeden z maszynistów zginął, drugi jest w stanie ciężkim.

- To niedopuszczalna tragedia - oświadczył prezydent Włoch Sergio Mattarella. Premier Matteo Renzi, który wieczorem odwiedził miejsce katastrofy, zażądał wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku i stwierdził, że to, co się stało, wywołuje też "wściekłość".

d46jo5i

Do zderzenia doszło na linii kolejowej Andria-Corato niedaleko Bari, obsługiwanej przez prywatną spółkę. W miejscu tym jest jeden tor. Komunikat o tym, że jest wolny, przekazywany jest na tej trakcji drogą telefoniczną. Nie ma tam automatycznego systemu sygnalizacji.

Media podały, że już przed laty uznano, że trasa ta jest wysoce niebezpieczna, jednak mimo to zezwolono, by dalej odbywał się na niej ruch kolejowy.

W pociągach byli dojeżdżający pracownicy i studenci, a także turyści, którzy jechali na lotnisko Bari Palese.

- Widok przypomina miejsce katastrofy samolotu - powiedział burmistrz Corato Massimo Mazzilli odnosząc się do skali zniszczeń obu składów.

d46jo5i

Prokuratura , która prowadzi dochodzenie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci wielu osób, za najbardziej prawdopodobną przyczynę uważa błąd ludzki.

W ostatnich godzinach z wraku zniszczonej lokomotywy wydobyto "czarną skrzynkę" jednego z pociągów. Środki przekazu z uznaniem wyrażają się o akcji ratunkowej, natychmiastowej i sprawnej, a także o mieszkańcach regionu Apulia, którzy masowo odpowiedzieli na apel o oddawanie krwi dla rannych.

Zobacz także: Wykolejenie pociągu towarowego w Wielkopolsce

d46jo5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46jo5i
Więcej tematów