nauka
24-07-2008 (16:46)

Rośnie konkurencja dla Wikipedii

Amerykański gigant informatyczny Google uruchomił serwis Knol, w którym internauci będą mogli publikować swoje artykuły i czerpać zyski z reklam - poinformował "Wall Street Journal".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rośnie konkurencja dla Wikipedii
(AP)

Google rozpoczął testowanie projektu w grudniu 2007 r. i po ponad sześciu miesiącach udostępnił go internautom. Na swoim oficjalnym blogu firma informowała, że Knol ma dać szansę ekspertom z danej dziedziny na publikację fachowych artykułów (zwanych knolami). W przeciwieństwie do Wikipedii, tylko autor knola ma prawo do jego edycji, natomiast inni użytkownicy mogą zgłaszać naruszenie praw autorskich i wnioskować o usunięcie nieodpowiednich fragmentów.

Autor knola, którego profil ukaże się przy artykule, będzie mógł zdecydować się na czerpanie zysków z banerów reklamowych umieszczonych na stronie. Możliwość taką mają już autorzy blogów w serwisie Blogger.

Założyciel Wikipedii - Jimmy Wales - powiedział, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy Knol może być konkurencją dla jego serwisu. Przypuszcza, że Knol przekształci się bardziej w sieć blogów niż w encyklopedię on-line.

Knol zapewni Google nowe strony, na których może on zamieszczać reklamy. Jest to także szansa na umocnienie kontaktów z mediami. Wraz z uruchomieniem Knola firma ogłosiła, że autorzy będą mogli w swoich artykułach zamieszczać popularne kreskówki z "New Yorkera". Nie ujawniono, czy Google będzie czerpał korzyści z tej umowy.

Polub WP Wiadomości