Rosjanki muszą rodzić. Ustawa ma zatrzymać katastrofę demograficzną
Od trzech lat Rosja przeżywa katastrofę demograficzną. Kreml chce to zatrzymać wprowadzając kontrowersyjną ustawę "w obronie tradycyjnych wartości". Zakazuje ona propagandy bezdzietności.
Ustawa zakazuje propagandy tzw. childfree, czyli świadomego nieposiadania dzieci. Od teraz nie będzie można jej w żaden sposób promować w mediach, rosyjskich filmach, reklamach.
Zgodnie z zainicjonowaną przez rządzącą partię Jedna Rosja ustawą, do bezdzietności nie będzie można namawiać też w mediach społecznościowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin grozi światu. Odpowiedź NATO byłaby druzgocąca? "Nie wiem"
Obrona tradycyjnych wartości
Autorzy zainicjowanej przez przewodniczącego Dumy Wiaczesława Wołodina ustawy tłumaczą, że "ideologia bezdzietności" jest sprzeczna z rosyjskimi "wartościami tradycyjnymi", opartymi na "mocnej rodzinie". Zdaniem autorów, bezdzietność prowadzi do "degradacji instytucji społecznych".
Po wejściu ustawy w życie, osoby promujące świadomą bezdzietność, muszą liczyć się z wysokimi karami. Za promowanie bezdzietności np. w internecie będzie można otrzymać mandat do 400 tys. rubli (ponad 18 tys. złotych). Za reklamy z podobnymi treściami będzie można zostać ukaranym grzywną do 5 mln rubli (ok. 230 tys. zł).
Katastrofa demograficzna w Rosji
Rosja od wielu lat boryka się z katastrofą demograficzną. Inwazja na Ukrainę tylko pogorszyła te stan. Według danych rosyjskiego urzędu statystycznego (Rosstat), w ubiegłym roku w Rosji urodziło się nieco ponad 1,2 mln dzieci. Dla porównania w 2014 r. – ponad 1,9 mln dzieci. Gorzej było tylko w latach 90., tuż po upadku Związku Radzieckiego.
Kreml w swoich statystykach uwzględnia również miliony mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy. W przeciwnym wypadku liczba obywateli Rosji w ciągu ostatnich niemal trzech lat drastycznie by się zmniejszyła, również za sprawą tysięcy poległych na wojnie żołnierzy.
Walka z aborcją
Władze Rosji coraz głośniej mówią też o konieczności ograniczenia aborcji, którą obecnie można wykonać na życzenie (w ramach ubezpieczenia zdrowotnego) do 12. tygodnia ciąży. Tylko w 2022 roku wykonano ponad 500 tys. zabiegów terminacji ciąży.
Walka z aborcją już trwa. W rosyjskich szkołach uczniowie gromadzeni są na aulach, gdzie wspólnie oglądają naturalistyczne filmy z zabiegu aborcji. Na pojawiających się w sieci nagraniach widać zszokowanych uczniów, którzy z trudem zmuszają się do oglądania krwawych scen.
Źródło: rp.pl