Rosjanie zajęli ukraińską korwetę "Tarnopol"

Rosyjscy żołnierze zajęli wieczorem ukraińską korwetę "Ternopil" (Tarnopol), która od lutego była blokowana w porcie marynarki wojennej Ukrainy w Zatoce Sewastopolskiej - poinformował przedstawiciel MON Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okręt Tarnopol
Okręt Tarnopol (PAP/EPA, Fot: Anton Pedko)
WP

"'Ternopil' wzięty. Przy szturmie wykorzystano granaty świetlno-hukowe, słychać było strzały z broni maszynowej" - napisał na swoim profilu na Facebooku.

Według Selezniowa szturmu na okręt dokonało ok. 15-20 uzbrojonych ludzi, którzy podpłynęli do ukraińskiej jednostki na holowniku.

"O godzinie 18.49 (19.49 czasu polskiego) bosman 'Ternopila' Ołeksij Kryłow powiedział (prawdopodobnie w rozmowie telefonicznej): 'Mój okręt został zajęty. Niestety nic więcej nie mogę powiedzieć'" - relacjonował Selezniow gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

WP

Dzień wcześniej rosyjscy żołnierze obrzucili "Ternopil" granatami i uszkodzili okręt. Poinformował o tym w czwartek doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow.

Zdementował on jednocześnie doniesienia mediów o okręcie flagowym ukraińskiej marynarki wojennej, fregacie "Hetman Sahajdaczny", który miał zmusić cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy. Sahajdaczny znajduje się obecnie w Odessie - powiedział Polakow.

Polub WP Wiadomości
WP
WP