Trwa ładowanie...

Polski samolot zatrzymany na lotnisku w Rosji. Na pokład weszło FSB

"Rozpoczęło się już kołowanie, gdy samolot nagle się zatrzymał. Podjechali policjanci i mnie wyprowadzili" - napisał w mediach społecznościowych Andriej Piwowarow, były szef opozycyjnego ruchu Otwarta Rosja. Miał lecieć do Warszawy z lotniska Pułkowo w Petersburgu.

Share
Rosjanie wyprowadzili opozycjonistę z samolotu LOT-u
Rosjanie wyprowadzili opozycjonistę z samolotu LOT-uŹródło: EASTNEWS, Fot: Wojciech Strozyk
d21oxk6

W poniedziałek rosyjskie służby bezpieczeństwa aresztowały byłego dyrektora organizacji Otwarta Rosja.

Andrej Piwowarow znajdował się na lotnisku Pułkowo w Petersburgu, na pokładzie samolotu linii PLL LOT. Miał udać się do Warszawy lotem LO686, start maszyny planowany był na godz. 18:20.

d21oxk6

O zatrzymaniu poinformował sam opozycjonista, któremu udało się opublikować wpis w mediach społecznościowych. Jak czytamy: "Właśnie wyciągnęli mnie z samolotu w Pułkowie. Leciałem na urlop. Nie było żadnych problemów przy przejściu kontroli celnej, żadnych pytań. Rozpoczęło się już kołowanie, gdy samolot nagle się zatrzymał. Podjechali policjanci i mnie wyprowadzili. Jestem teraz w oddziale FSB na lotnisku Pułkowo".

Organizacja Otwarta Rosja

Przypomnijmy, że 27 maja członkowie organizacji, której dyrektorem był Piwowarow, ogłosili samorozwiązanie w Rosji. Decyzja ta była podyktowana koniecznością ochrony współpracowników przed prześladowaniami.

Przedstawiciele organizacji przekazali, że opozycjonista został przewieziony do Komitetu Śledczego w Petersburgu.

d21oxk6

"Niepożądana" działalność

Zdaniem koordynatorki służby prawnej Otwartej Rosji, mec. Burakowej, śledztwo ws. Piwowarowa wszczęto w oparciu o art. 284.1 Kodeksu karnego FR, który dotyczy działalności w Rosji zagranicznych lub transnarodowych organizacji pozarządowych, które zostały uznane za "niepożądane".

Zobacz też: Białoruś. Incydent z udziałem samolotu. MSZ wskazuje na działania rosyjskich służb

Burakowa wskazała, że w jej ocenie, we wtorek dojdzie do przetransportowania opozycjonisty do syberyjskiego Krasnojarska, gdzie przesłuchania będą kontynuowane.

d21oxk6

W 2017 roku, Otwarta Rosja została uznana za "organizację niepożądaną" w kraju rządzonym przez Putina.

Organizacja ta dążyła do zjednoczenia wszystkich sił proeuropejskich w Rosji w celu stworzenia zespolonej, anty-putinowskiej opozycji.

Piwowarow odpowie najprawdopodobniej za kontynuowanie działalności Otwartej Rosji. Grozi mu od dwóch do sześciu lat kolonii karnej.

Źródło: PAP/Wiadomości WP/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21oxk6

Podziel się opinią

Share
d21oxk6
d21oxk6
Więcej tematów