Trwa ładowanie...
dhmxh9m

Rosjanie rozbudowują lotnisko w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu

Rosjanie rozbudowują lotnisko w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, przygotowując je prawdopodobnie do obsługi większych samolotów - poinformował w niedzielę szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdurrahman, powołując się na świadków.
Share
Syryjski reżim będzie potrzebował wsparcia Rosji także ze względu na ostatnie klęski. Na zdjęciu lotnisko wojskowe Abu Duhur zajęte przez sprzymierzeńców Al-Kaidy
Syryjski reżim będzie potrzebował wsparcia Rosji także ze względu na ostatnie klęski. Na zdjęciu lotnisko wojskowe Abu Duhur zajęte przez sprzymierzeńców Al-KaidyŹródło: AFP, Fot: Omar Haj Kadour
dhmxh9m

Według Obserwatorium ani cywilni urzędnicy, ani syryjscy wojskowi nie są dopuszczani w pobliże pasa startowego, który rozbudowują Rosjanie.

Agencja AP poinformowała niedawno, że planowane jest zbudowanie bazy wojskowej w tym miejscu.

"Wall Street Journal", powołując się na przedstawiciela Pentagonu, napisał w ubiegłym tygodniu, że "według wszelkich oznak Rosjanie przygotowują się do ustanowienia (w Syrii) bardzo znaczącego centrum operacji powietrznych".

dhmxh9m

Abdurrahman powiedział AP, że do Syrii w ostatnich tygodniach przeleciały rosyjskie samoloty transportujące sprzęt wojskowy i doradców militarnych.

Wcześniej w niedzielę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja będzie nadal dostarczać Damaszkowi pomocy militarnej: wysyłać broń i specjalistów.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

W sobotę w Latakii, która jest jednym z głównych bastionów alawickiej mniejszości, stanowiącej polityczne zaplecze reżimu Asada, wylądowały dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną.

dhmxh9m

Podziel się opinią

Share
dhmxh9m
dhmxh9m
Więcej tematów