Trwa ładowanie...

Rosjanie popierają dążenia Putina - chcą aneksji Białorusi

Coraz więcej Rosjan chce przyłączenia Białorusi do Federacji Rosyjskiej. Rośnie też ilość zwolenników idei „przywrócenia sprawiedliwości historycznej i zwrócenia Rosji jej terytoriów" - informuje telewizja Biełsat.

Share
Rosjanie popierają dążenia Putina - chcą aneksji Białorusi
Źródło: PAP/EPA, fot: MAXIM SHIPENKOV
d3j6m68

Ośrodek analityczny Levada-Centr przeprowadził sondaż wśród 1600 Rosjan, w którym zapytano m.in. o Ukrainę i Białoruś oraz zjednoczenie Rosji do granic sprzed rozpadu ZSRR. 21% respondentów opowiedziało się za Białorusią przyłączoną do Federacji Rosyjskiej. - Prawdopodobnie Rosjanie uważają Białoruś za najspokojniejszego sąsiada, który nie dąży do wyrwania się spod „bratniej opieki” - komentuje wyniki badania doktor nauk społecznych Tacciana Czulickaja, wykładowczyni Białoruskiego Uniwersytetu Humanistycznego (EHU).

- Na tle złości z powodu sytuacji na Ukrainie oraz nastrojów i uczuć panujących w społeczeństwie rosyjskim, Białorusini zachowują image najmniej problematycznego „młodszego brata”, którego wciąż można przyjąć z powrotem do ciężko doświadczonej, ale ambitnej rosyjskiej rodziny – powiedziała rozmówczyni „Biełsatu”.

Rośnie też liczba osób popierających ideę zwrócenia Rosji jej terytoriów. W tej chwili popiera ją już 40% respondentów badania. To wzrost o 6%. Natomiast z 4% do 7% wzrosła z kolei liczba Rosjan pragnących rozpadu Ukrainy.

d3j6m68

Podziel się opinią

Share
d3j6m68
d3j6m68
Więcej tematów