Rosjanie: Polacy nie zaprosili imiennie Putina na obchody w Auschwitz
Rosyjskie media sporo miejsca poświęcają obchodzonej we wtorek 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Zwracają przy tym uwagę, że wśród zaproszonych gości zabrakło prezydenta Władimira Putina, bo jak dodają - strona polska nie zaprosiła gospodarza Kremla. Nie omieszkał skrytykować tego rzecznik Kremla.
28.01.2015 | aktual.: 28.01.2015 16:02
Uwagi na ten temat towarzyszyły niemal każdej relacji z obchodów rocznicowych, zorganizowanych w obozie Auschwitz-Birkenau. Wyjaśnienia, że nie było imiennych zaproszeń, a jedynie powiadomienia, nie usatysfakcjonowały rosyjskich dziennikarzy.
Z rezerwą do takiego sposobu zapraszania gości odniósł się w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Nie wiemy z jakiego powodu tak postąpiła strona polska, to była nietradycyjna forma zaproszenia, dlatego szczerze mówiąc nie przygotowywaliśmy takiej wizyty prezydenta - podkreślił rzecznik Władimira Putina.
W relacjach z wtorkowych uroczystości, rosyjskie media przedstawiły opinie byłych więźniów obozu Auschwitz, którzy krytycznie ocenili nie zaproszenie do Polski prezydenta Rosji.
Światowe media: zauważalny brak Putina
Tymczasem światowe media odnotowały we wtorek "zauważalną nieobecność" Putina na uroczystościach.
AFP komentuje, że ani Waszyngton, ani Moskwa nie wysłały do Polski osobistości pierwszego planu; Rosję reprezentował szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow. Agencja Reutera pisze o "wartej odnotowania nieobecności" rosyjskiego prezydenta.
Agencja AP zauważa, że Putin, który "był nieobecny na wtorkowych obchodach w Polsce ze względu na głębokie napięcia między Rosją a Zachodem wokół Ukrainy", wykorzystał ten dzień do przedstawienia rosyjskich poglądów na konflikt ukraiński, oskarżając władze w Kijowie o "zabijanie ludności cywilnej w Doniecku i Ługańsku".
Amerykańska agencja odnotowuje też, że Putin, który wziął tego dnia udział w uroczystościach w moskiewskim Muzeum Żydowskim, wspomniał działania stronników Stepana Bandery w czasie drugiej wojny światowej.