Trwa ładowanie...

Rosjanie: Polacy nie zaprosili imiennie Putina na obchody w Auschwitz

Rosyjskie media sporo miejsca poświęcają obchodzonej we wtorek 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Zwracają przy tym uwagę, że wśród zaproszonych gości zabrakło prezydenta Władimira Putina, bo jak dodają - strona polska nie zaprosiła gospodarza Kremla. Nie omieszkał skrytykować tego rzecznik Kremla.
Share
Władimir Putin w Muzeum Żydowskim w Moskwie
Władimir Putin w Muzeum Żydowskim w MoskwieŹródło: PAP/EPA, Fot: Alexei Nikolsky/ Ria Novosti
d1xqwmo

Przeczytaj także:Prof. Antony Polonsky dla WP: Putin powinien być zaproszony na obchody w Auschwitz

Uwagi na ten temat towarzyszyły niemal każdej relacji z obchodów rocznicowych, zorganizowanych w obozie Auschwitz-Birkenau. Wyjaśnienia, że nie było imiennych zaproszeń, a jedynie powiadomienia, nie usatysfakcjonowały rosyjskich dziennikarzy.

Z rezerwą do takiego sposobu zapraszania gości odniósł się w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Nie wiemy z jakiego powodu tak postąpiła strona polska, to była nietradycyjna forma zaproszenia, dlatego szczerze mówiąc nie przygotowywaliśmy takiej wizyty prezydenta - podkreślił rzecznik Władimira Putina.

d1xqwmo

W relacjach z wtorkowych uroczystości, rosyjskie media przedstawiły opinie byłych więźniów obozu Auschwitz, którzy krytycznie ocenili nie zaproszenie do Polski prezydenta Rosji.

Światowe media: zauważalny brak Putina

Tymczasem światowe media odnotowały we wtorek "zauważalną nieobecność" Putina na uroczystościach.

AFP komentuje, że ani Waszyngton, ani Moskwa nie wysłały do Polski osobistości pierwszego planu; Rosję reprezentował szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow. Agencja Reutera pisze o "wartej odnotowania nieobecności" rosyjskiego prezydenta.

d1xqwmo

Agencja AP zauważa, że Putin, który "był nieobecny na wtorkowych obchodach w Polsce ze względu na głębokie napięcia między Rosją a Zachodem wokół Ukrainy", wykorzystał ten dzień do przedstawienia rosyjskich poglądów na konflikt ukraiński, oskarżając władze w Kijowie o "zabijanie ludności cywilnej w Doniecku i Ługańsku".

Amerykańska agencja odnotowuje też, że Putin, który wziął tego dnia udział w uroczystościach w moskiewskim Muzeum Żydowskim, wspomniał działania stronników Stepana Bandery w czasie drugiej wojny światowej.

d1xqwmo

Podziel się opinią

Share
d1xqwmo
d1xqwmo
Więcej tematów