Rosjanie będą składować zużyte reaktory atomowe
Zbudowane przy technicznej i finansowej pomocy Niemiec składowisko reaktorów z rosyjskich atomowych okrętów podwodnych zaczęło funkcjonować w bazie morskiej w Zatoce Sajda w obwodzie murmańskim.
Otwarcie składowiska stanowi ważny wkład w walkę z rozprzestrzenianiem materiałów nadających się do budowy broni jądrowej - oświadczył przebywający w Murmańsku niemiecki minister gospodarki Michael Glos.
Na szczycie państw G-8 w kanadyjskim Kananaskis w 2002 roku Niemcy zgodziły się przeznaczyć 300 mln euro na budowę składowiska o powierzchni 5,5 hektara, gdzie ma się znaleźć łącznie 120 reaktorów z wycofanych ze służby okrętów podwodnych.
Wykonana dotąd część składowiska to otoczona murem z wieżami strażniczymi betonowa płyta o powierzchni jednego hektara i grubości do jednego metra.
Właśnie umieszczono tam pierwszych siedem reaktorów, z których wcześniej usunięto pod międzynarodową kontrolą paliwo jądrowe. Nadal radioaktywne elementy reaktorów, które pozostaną na składowisku przez 70 lat, zaopatrzono w dodatkowe osłony antykorozyjne.