ŚwiatRosja zgadza się na tranzyt wojskowy NATO do Afganistanu

Rosja zgadza się na tranzyt wojskowy NATO do Afganistanu

Rosja może zgodzić się na naziemny tranzyt
przez swoje terytorium ładunków wojskowych dla sił wszystkich
krajów NATO w Afganistanie, w tym USA - informuje dziennik
"Wiedomosti", powołując się na źródło w rosyjskim resorcie obrony.

Rosja zgadza się na tranzyt wojskowy NATO do Afganistanu
Źródło zdjęć: © AFP | Wiaczeslaw Oseledko

Gazeta przypomina, że Francja i Niemcy otrzymały już zgodę na tranzyt broni i sprzętu wojskowego przez terytorium Rosji pod koniec ubiegłego roku; podobną umowę z Moskwą we wtorek zawarła Hiszpania.

"Z USA istnieje porozumienie w sprawie tranzytu ładunków niewojskowych, ale wkrótce wolno im będzie transportować także ładunki wojskowe, w tym sprzęt, jednak nie amunicję" - piszą "Wiedomosti".

"Decyzja polityczna w tej sprawie została już przez Moskwę praktycznie podjęta" - dodaje dziennik.

"Wiedomosti" zaznaczają, że "chodzi o tranzyt ładunków dla tej części wojsk amerykańskich w Afganistanie, które wchodzą w skład kontyngentu NATO". "Część wojsk USA działa tam w ramach odrębnego programu, walcząc z Al-Kaidą" - wyjaśnia gazeta.

"Wiedomosti" podkreślają, że rosyjskie MSZ uchyliło się od odpowiedzi na pytanie, czy Rosja rzeczywiście zamierza przepuszczać przez swoje terytorium ładunki wojskowe USA.

Dziennik odnotowuje też, że początek współpracy z USA w sferze tranzytu ładunków niewojskowych był pomyślny. "Pierwszy eszelon z amerykańskim ładunkiem niewojskowym w poniedziałek opuścił Rosję i teraz zmierza dalej przez terytorium Kazachstanu" - informują "Wiedomosti".

Gazeta podaje również, że ministrowie obrony Rosji i Niemiec, Anatolij Sierdiukow i Franz Josef Jung uzgodnili we wtorek, że również niemieckich żołnierzy będą można przerzucać do Afganistanu koleją przez terytorium rosyjskie.

"Wiedomosti" przypominają, że porozumienie o współpracy Rosji i NATO w sprawie Afganistnu osiągnięto na szczycie Sojuszu w Bukareszcie w kwietniu 2008 roku.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)