HistoriaRosja zgadza się na ekshumację żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych w Polsce

Rosja zgadza się na ekshumację żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych w Polsce

Strona rosyjska zgodziła się na ekshumację szczątków żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych pod pomnikiem w centrum Nowego Sącza oraz w ośmiu innych miejscach na terenie Małopolski - poinformował Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Rosja zgadza się na ekshumację żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP/Grzegorz Momot | Częściowy demontaż pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu, 5 listopada 2014 r.

- Po długim okresie oczekiwania otrzymaliśmy pismo od ambasadora Rosji w Polsce, w którym wyrażono zgodę na ekshumację szczątków czerwonoarmistów na terenie województwa Małopolskiego. Rozmowy toczyły się od kilku lat i dotyczyły szczątków żołnierzy pochowanych w centrum Nowego Sącza, jednak z inicjatywy strony rosyjskiej zgoda na ekshumację została rozszerzona na osiem innych grobów w Małopolsce - wyjaśnił Siwek.

Dodał, że termin ekshumacji i cmentarze, na których spoczną szczątki, wyznaczy wojewoda małopolski.

Rzecznik wojewody Jan Brodowski powiedział, że ekshumacja szczątków żołnierzy powinna nastąpić jeszcze w tym roku. - Już podjęliśmy stosowne działania zmierzające do ekshumacji. Za wcześnie, aby mówić o konkretnych terminach, ale w tym roku jest to możliwe, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wojewody. Intencją wojewody jest, aby ekshumacji dokonać jak najszybciej, zgodnie z wszystkimi procedurami - zaznaczył rzecznik.

Inne mogiły żołnierzy radzieckich, oprócz tej w Nowym Sączu, znajdują się m.in. w podsądeckim Paszynie, Chyżnem, Lipnicy Małej i Kluszkowcach.

Usunięcia pomnika Chwały Armii Czerwonej domagają się m.in. kombatanci. Podczas manifestacji organizowanych w ostatnich latach przed pomnikiem protestujący oblewali pomnik białą i czerwoną farbą.

Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W listopadzie ubiegłego roku z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięto symbole totalitarne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
historiapomnikarmia czerwona
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)