Trwa ładowanie...

Rosja. Zdemontowano tablicę o ofiarach zbrodni katyńskiej. Jest reakcja polskiego MSZ

Rosja. W Twerze zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało w tej sprawie.
Share
MSZ reaguje ws. zdemontowanej tablicy o ofiarach zbrodni katyńskiej w Twerze
MSZ reaguje ws. zdemontowanej tablicy o ofiarach zbrodni katyńskiej w TwerzeŹródło: PAP
d3s3ect

MSZ opublikowało specjalny komunikat w tej sprawie. "Protestujemy przeciwko praktyce usuwania z przestrzeni publicznej upamiętnień dotyczących zbrodni katyńskiej i zacierania pamięci o okresie terroru w Rosji. Na próby relatywizacji historii II wojny światowej i tragicznego okresu stalinowskiego nie ma naszej zgody" - czytamy w dokumencie.

Rosja. Zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej

Przypomnijmy: w Twerze zdemontowano tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Według szefa sekcji polskiej stowarzyszenia "Memoriał" Aleksandra Gurianowa doszło do tego nielegalnie. Z rosyjskojęzycznych źródeł wynika, że Wojskowy Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej i Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej kwestionuje śmierć polskich jeńców z obozu w Ostaszkowie w budynku obecnego Uniwersytetu Medycznego.

Zdecydowanej reakcji MSZ domagał się szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. - Sześć tysięcy funkcjonariuszy policji województwa śląskiego zostało zastrzelonych strzałem w tył głowy właśnie w tym budynku. Teraz z tego budynku usunęli tablicę upamiętniającą ten fakt - powiedział w rozmowie z RMF FM Rafał Jankowski.

d3s3ect

Zobacz wideo: Wybory 2020. Donald Tusk może zastąpić Kidawę-Błońską? "Byłby większym fighterem"

Rocznica zakończenia II wojny światowej ##

75 lat temu, 8 maja 1945 roku, zakończyła się II wojna światowa w Europie. Ofensywa sowiecka, trwająca od połowy 1944 roku, zmusiła w końcu Niemców do kapitulacji. Podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec definitywnie kończył działania wojenne.

- 75-lecie zakończenia II wojny światowej to słodko-gorzka rocznica. Słodka, bo upamiętnia zakończenie krwawej jatki w historii dziejów ludzkości. Gorzka, bo po wojnie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów – mówił prezydent Andrzej Duda, po tym, jak złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s3ect

Podziel się opinią

Share
d3s3ect
d3s3ect
Więcej tematów