ŚwiatRosja zaniepokojona brakiem porozumienia z USA ws. tarczy

Rosja zaniepokojona brakiem porozumienia z USA ws. tarczy

Rosja wyraziła we zaniepokojenie, że USA nie chcą zawrzeć z nią prawnie wiążącego porozumienia dotyczącego instalacji w Europie Środkowej elementów ich strategicznego systemu obrony przeciwrakietowej.

09.09.2008 | aktual.: 09.09.2008 13:38

O obawach Moskwy związanych z planami ulokowania w Polsce i Czechach obiektów amerykańskiej tarczy antyrakietowej mówi w wywiadzie dla dziennika "Wriemia Nowostiej" nowy rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Dyplomata oświadczył, że fakt sfinalizowania przez Stany Zjednoczone i ich europejskich sojuszników stosownych uzgodnień na tle wydarzeń w Osetii Południowej dowodzi, że plany te mają na celu zneutralizowanie strategicznego potencjału jądrowego Rosji.

USA i ich europejscy sojusznicy na tle wydarzeń wokół Osetii Płd. przeforsowali spisanie uzgodnień, dotyczących rozmieszczenia elementów strategicznego systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie. Tym samym udowodnili, że plany te mają na celu nie przeciwdziałanie zagrożeniom z nowych kierunków rakietowych, lecz neutralizację strategicznego potencjału nuklearnego Rosji - powiedział Riabkow.

Szczególnie niepokojące jest to, że administracja USA nie chce zawrzeć z nami prawnie wiążących porozumień. Dotyczy to tak tarczy antyrakietowej, jak i strategicznych broni ofensywnych - dodał wiceszef MSZ Rosji.

Zapytany, jak Rosja odpowie na tarczę antyrakietową USA, dyplomata oświadczył, że Moskwa "liczy na to, iż USA zachowają zdrowy rozsądek i będą kontynuowały ze stroną rosyjską rozmowy o środkach budowy zaufania, o nowej umowie mającej zastąpić obecnie obowiązujący traktat o strategicznych broniach ofensywnych".

Wszystko musi być spisane na papierze i prawnie obowiązywać. Rosja potrzebuje gwarancji, że zmiany w sferze strategicznej nie będą godziły w jej interesy - wskazał Riabkow.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył, że "jeśli wysiłki dyplomatyczne okazują się nieskuteczne, to nieuchronna staje się reakcja wojskowo-techniczna".

Riabkow zauważył, że Moskwa nie przerywa dialogu z Waszyngtonem na temat tarczy antyrakietowej. Niestety toczy się on opornie. Wiele propozycji, złożonych na szczeblu sekretarzy stanu i obrony USA, zostało nie tyle zdezawuowanych, ile w kluczowych kwestiach de facto wycofanych lub zmodyfikowanych do tego stopnia, iż zmianie uległ ich trzon - ocenił wiceminister.

Riabkow podkreślił, że "sprawa nie sprowadza się do środków transparentności i zaufania na samych obiektach w Polsce i Czechach, choć to też jest bardzo ważne". Problem tarczy antyrakietowej USA ma być jednym z tematów planowanej na czwartek wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce. (mg)

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
polskarosjausa
Zobacz także
Komentarze (0)