Rosja za redukcją broni nuklearnej
Rosja podkreśliła w czwartek, że uzgodnione redukcje
arsenałów broni nuklearnej Rosji i USA muszą być nieodwracalne.
Jest to odpowiedź Moskwy na ostatnie informacje Pentagonu, że
Stany Zjednoczone nie zamierzają zniszczyć głowic nuklearnych, a
raczej zachować je w rezerwie.
10.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Rosyjsko-amerykańskie porozumienia o dalszej redukcji arsenałów nuklearnych powinny być po pierwsze radykalne - do ok. 1500-2200 głowic, po drugie - możliwe do skontrolowania, po trzecie - nieodwracalne, tak aby redukcje strategicznej broni ofensywnej nie zostały tylko na papierze - oświadczył w czwartek rzecznik rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Aleksandr Jakowczenko.
W środę jeden z planistów Pentagonu powiedział, że plan prezydenta George`a W. Busha dotyczący zmniejszenia arsenału broni nuklearnej zakłada, że zostanie ona zdezaktywowana. Oznacza to, że w razie potrzeby w przeciągu kilku miesięcy będzie można przywrócić jej gotowość użycia.
Zastępca ministra obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, J.D. Crouch powiedział, że część głowic zostanie zniszczona, ale nie zdecydowano jeszcze, ile i kiedy to nastąpi. Zastrzegł, że Waszyngton nie próbuje nikogo zwodzić, jednak w tak niepewnych czasach musi mieć w rezerwie broń nuklearną zapewniającą jakąś zdolność obrony. Dodał, że większość poprzednich porozumień o kontroli zbrojeń nie wymaga, by broń została zniszczona. (and)