Trwa ładowanie...

Rosja wzywa UE do reakcji na zawieszenie przez Litwę tv RTR Planeta

MSZ Rosji wezwało Unię Europejską, by publicznie zareagowała na zawieszenie na trzy miesiące przez Litewską Komisję Radia i Telewizji nadawania na Litwie rosyjskiej telewizji RTR Planeta. Oceniło, że Wilno stosuje "represyjne metody" i "cenzurę polityczną".

Share
Rosja wzywa UE do reakcji na zawieszenie przez Litwę tv RTR Planeta
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
db11suc

"Bardzo niebezpieczna sytuacja rozwija się na Litwie z wykorzystaniem represyjnych metod wobec mediów i polowaniem na dziennikarzy. De facto jesteśmy świadkami cenzury politycznej na dużą skalę" - napisano w komunikacie.

"Jesteśmy przekonani, że sytuacja ta wymaga natychmiastowej publicznej reakcji Brukseli oraz władz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, odpowiedzialnych za kwestie wolności prasy" - dodał resort.

db11suc

Litewska komisja nadzorująca prace nadawców orzekła w środę, że rosyjska telewizja "podsyca nastroje wojenne i nienawiść, narusza zasady emisji i rozpowszechnia tendencyjne informacje". O naruszaniu zasad przekazywania informacji i o planowanych sankcjach powiadomiono Komisję Europejską.

Decyzja o zawieszeniu zacznie obowiązywać w najbliższy poniedziałek, 13 kwietnia.

Nadawanie kanału RTR Planeta było już zawieszone na Litwie w ub.r. również na trzy miesiące i z podobnym uzasadnieniem. W ub.r. na Litwie na trzy miesiące została wstrzymana też retransmisja rosyjskiej telewizji NTV Mir.

Kanał telewizyjny RTR Planeta jest zarejestrowany w Szwecji, lecz produkcja realizowana jest przez rosyjską telewizję państwową WGTRK (Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa).

Zobacz również: Rosja jest w permanentnym stanie wojny

db11suc

Podziel się opinią

Share
db11suc
db11suc
Więcej tematów