Trwa ładowanie...
d35h36r

Rosja wzywa UE do reakcji na zawieszenie przez Litwę tv RTR Planeta

MSZ Rosji wezwało Unię Europejską, by publicznie zareagowała na zawieszenie na trzy miesiące przez Litewską Komisję Radia i Telewizji nadawania na Litwie rosyjskiej telewizji RTR Planeta. Oceniło, że Wilno stosuje "represyjne metody" i "cenzurę polityczną".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja wzywa UE do reakcji na zawieszenie przez Litwę tv RTR Planeta
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d35h36r

"Bardzo niebezpieczna sytuacja rozwija się na Litwie z wykorzystaniem represyjnych metod wobec mediów i polowaniem na dziennikarzy. De facto jesteśmy świadkami cenzury politycznej na dużą skalę" - napisano w komunikacie.

"Jesteśmy przekonani, że sytuacja ta wymaga natychmiastowej publicznej reakcji Brukseli oraz władz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, odpowiedzialnych za kwestie wolności prasy" - dodał resort.

Litewska komisja nadzorująca prace nadawców orzekła w środę, że rosyjska telewizja "podsyca nastroje wojenne i nienawiść, narusza zasady emisji i rozpowszechnia tendencyjne informacje". O naruszaniu zasad przekazywania informacji i o planowanych sankcjach powiadomiono Komisję Europejską.

d35h36r

Decyzja o zawieszeniu zacznie obowiązywać w najbliższy poniedziałek, 13 kwietnia.

Nadawanie kanału RTR Planeta było już zawieszone na Litwie w ub.r. również na trzy miesiące i z podobnym uzasadnieniem. W ub.r. na Litwie na trzy miesiące została wstrzymana też retransmisja rosyjskiej telewizji NTV Mir.

Kanał telewizyjny RTR Planeta jest zarejestrowany w Szwecji, lecz produkcja realizowana jest przez rosyjską telewizję państwową WGTRK (Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa).

Zobacz również: Rosja jest w permanentnym stanie wojny

d35h36r

Podziel się opinią

Share
d35h36r
d35h36r