Trwa ładowanie...

Rosja wysłała w kosmos kopię Sztandaru Zwycięstwa

Czerwoną flagę, którą 9 maja 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej zawiesili na dachu Reichstagu w Berlinie, wiezie na orbitę okołoziemską kosmiczny statek transportowy "Progres".

Share
Rosja wysłała w kosmos kopię Sztandaru Zwycięstwa
Źródło: PAP/EPA, fot: BILL INGALLS
d4lwudi

Rano z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta nośna "Sojuz" wyniosła w kosmos bezzałogowy "Progres". Wiezie on dla kosmonautów i astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwie i pół tony zaopatrzenia. Oprócz jedzenia, tlenu i paliwa kosmiczna ciężarówka dostarczy też kopię Sztandaru Zwycięstwa.

Cumowanie rakiety zaopatrzeniowej planowane na godzinę 15 przełożono jednak z powodu usterek technicznych. Na razie nie wiadomo więc, kiedy czerwona flaga pojawi się na Stacji Kosmicznej.

Dostarczenie kopii Sztandaru Zwycięstwa w kosmos jest częścią obchodów w Rosji 70. rocznicy Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej. Główne uroczystości zaplanowano na 9 maja, gdy na Placu Czerwonym w Moskwie odbędzie się defilada wojskowa.

d4lwudi

Już teraz w Rosji można zauważyć wiele symboli nawiązujących do Dnia Zwycięstwa. Czasami mają one niezwykły charakter. Dla przykładu - w sklepach pojawiła się wódka "Putinka" z czerwonymi naklejkami, na których jest napis "W jubileusz Zwycięstwa".

Zobacz również wideo: Pierwsza rosyjska kosmonautka na ISS

d4lwudi

Podziel się opinią

Share
d4lwudi
d4lwudi
Więcej tematów