Trwa ładowanie...

Rosja wysłała międzynarodowy list gończy za szefem MSW Ukrainy

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował o wysłaniu międzynarodowych listów gończych za szefem MSW Ukrainy Arsenem Awakowem i jednym z najbogatszych obywateli tego kraju, gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego Ihorem Kołomojskim.

Share
Rosja wysłała międzynarodowy list gończy za szefem MSW Ukrainy
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
diowxkk

W środę Komitet Śledczy wszczął przeciwko nim śledztwo, zarzucając im "topienie kraju we krwi własnego narodu". KŚ podejrzewa ich o "organizację zabójstw, stosowanie zakazanych środków i metod prowadzenia wojny, organizację porwania człowieka i czynienie przeszkód w wykonywaniu obowiązków dziennikarza".

Rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin oświadczył, że w ramach dochodzenia ponad 40 śledczych przesłuchuje osoby, które przyjeżdżają do Rosji z Ukrainy, a które padły ofiarą przestępstw. Markin poinformował, że przesłuchano już 2400 świadków; 1470 osób uznano za poszkodowane, w tym 208 niepełnoletnich.

Zdaniem KŚ "Awakow w zmowie z Kołomojskim oraz osobami z kierownictwa Ministerstwa Obrony" Ukrainy zorganizował i dowodził operacją wojskową z udziałem Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej, uzbrojonych aktywistów skrajnie prawicowego Prawego Sektora i batalionu sił specjalnych MSW "Dniepr", w ramach której ostrzeliwano Słowiańsk, Kramatorsk, Donieck, Mariupol oraz inne miejscowości na południowym wschodzie Ukrainy.

diowxkk

"Z motywów politycznej nienawiści stosowano systemy rakietowe Grad, rakiety powietrze-ziemia z głowicami kasetowymi i inne rodzaje ciężkiej broni ofensywnej" - twierdzi Komitet Śledczy. "W rezultacie śmierć poniosło ponad 100 cywilów, w tym wykonujący swoje obowiązki służbowe obywatele Rosji: dziennikarze - Igor Kornieluk i Anton Wołoszyn, obrońca praw człowieka Andriej Mironow oraz obywatel Włoch, fotoreporter Andrea Roccelli" - oznajmił KŚ dodając, że rannych zostało ponad 200 cywilów.

Komitet Śledczy zaznaczył, że zniszczonych zostało ponad 500 domów mieszkalnych, a także obiekty komunalne, szpitale, szkoły i przedszkola; ponad 50 tys. osób musiało opuścić miejsca zamieszkania i szukać schronienia na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Według KŚ Awakow i Kołomojski ponoszą również odpowiedzialność za uprowadzenie wysłanników stacji telewizyjnej Zwiezda - Andrieja Suszenkowa, Antona Małyszewa, Jewgienija Dawydowa, Nikity Konaszenkowa i innych dziennikarzy rosyjskich.

Komitet Śledczy oświadczył, że czynności, jakie przeprowadzi w ramach obecnego postępowania, "pozwolą odtworzyć prawdziwy obraz zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy". "Mamy wystarczające podstawy, by przyjąć, że za wszystkim tym stoją właśnie Awakow, Kołomojski i ich brudne pieniądze" - podkreślił.

Na początku czerwca KŚ powołał do życia komisję specjalną, której zadaniem jest "wyjaśnienie zbrodni popełnionych na cywilnej ludności zamieszkującej terytoria ukraińskie". Komitet Śledczy zapowiedział, że komisja będzie działać do czasu aż "wszyscy ukraińscy wojskowi i inne osoby winne zbrodni" staną przed sądem.

diowxkk

Podziel się opinią

Share
diowxkk
diowxkk
Więcej tematów