Świat"Rosja woli Polskę bardziej pragmatyczną niż emocjonalną"

"Rosja woli Polskę bardziej pragmatyczną niż emocjonalną"

Rosja jest zainteresowana tym, by polityka Polski była mniej emocjonalna, niż była pod rządami Lecha i Jarosława Kaczyńskich; aby w większym stopniu była budowana na pragmatycznych interesach państwa polskiego, nie na emocjach, lękach i odczuciach - powiedział rosyjski publicysta Dmitrij Babicz.

"Rosja woli Polskę bardziej pragmatyczną niż emocjonalną"
Źródło zdjęć: © AFP

20.06.2010 | aktual.: 20.06.2010 22:05

Babicz, komentując wyniki I tury wyborów prezydenckich w Polsce, ocenił, że z tego punktu widzenia kandydatura Bronisława Komorowskiego jest korzystniejsza dla Rosji. - I tak jest tutaj odbierana - podkreślił.

Babicz, komentator polityczny pisma "Russia Profile", zaznaczył, iż "nie oznacza to bynajmniej, że Komorowski będzie łatwym i wygodnym partnerem dla Rosji; że sprzeniewierzy się interesom Polski".

- Interesów Polski można bronić na różne sposoby. Można to robić, grając na emocjach ludzi. A można też postępując spokojnie, rozważnie. Wydaje mi się, że ta druga postawa jest bliższa Komorowskiemu niż Kaczyńskiemu - powiedział.

Zdaniem komentatora, "obecne zbliżenie między Rosją i Polską wisiało w powietrzu, było oczekiwane". - Większość ludzi w obu krajach rozumiała, że ta sytuacja w stosunkach rosyjsko-polskich, która powstała po 2005 roku, jest nienormalna; że nie odpowiada interesom tak Rosji, jak i Polski - wyjaśnił. - Tragedia w Smoleńsku przyspieszyła ten proces. W innych okolicznościach przebiegałby wolniej - wskazał.

Według Babicza, "to czy zbliżenie będzie długotrwałe, czy krótkotrwałe, zależy tylko od ludzi". - Historia, to nie fizyka. Trudno cokolwiek przewidzieć. Wszystko zależy od tego, jak się będą zachowywali ludzie, jaką wybiorą drogę - czynienia dobra czy grzechu - powiedział.

Publicysta podkreślił, że "oba kraje powinny zrobić wszystko, by ta tendencja była długotrwała". - Aby tak się stało, trzeba prowadzić intensywną politykę edukacyjną - i w Rosji, i w Polsce. Trzeba nieustannie tłumaczyć ludziom trudne problemy historii. Nastawiać ich tak, by nie przyjmowali historii jako niekończącej się wendety - wskazał.

- Trzeba odchodzić od takiego pojmowania historii. Wszelako będzie to trwało długo. Jeśli uda się wypracować taką politykę edukacyjną w Rosji i Polsce, to rezultat może być bardziej długotrwały, niż przepowiadają pesymiści - dodał.

Babicz zwrócił uwagę, że w Polsce utrzymuje się zainteresowanie Rosją. - Jest bardzo ważne, że Polacy nie są obojętni wobec Rosji. W ostatnich latach także Rosjanie przestali być obojętni wobec Polski. Zainteresowanie Polską w Rosji się zwiększyło, występuje szczere pragnienie, by zrozumieć Polskę, poprawić z nią stosunki - zauważył.

- Z drugiej strony w Rosji są nastroje polonofobiczne. Podobnie jak rusofobiczne w Polsce. Byłoby jednak śmieszne, gdybyśmy oczekiwali, że kiedykolwiek zanikną całkowicie. Do zera ksenofobia nie zanika w żadnym społeczeństwie. Można i trzeba dążyć do tego. Jednak oczekiwać, że kiedyś ksenofobia zniknie byłoby naiwnością - oświadczył rosyjski komentator.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)