Trwa ładowanie...
d4wzyxz

Rosja: w ostatnich 24 godzinach rozejm w Syrii naruszono 50 razy

• W ostatnich 24 godzinach zawieszenie broni w Syrii naruszono 50 razy - poinformowała agencja RIA-Nowosti
• Rozejm w Syrii obowiązuje od poniedziałku

• Zawieszenie broni jest efektem planu uzgodnionego przez Rosję i Stany Zjednoczone
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: w ostatnich 24 godzinach rozejm w Syrii naruszono 50 razy
(AFP, Fot: Omar haj kadour)
d4wzyxz

Według Rosji do naruszeń rozejmu doszło w syryjskich prowincjach Aleppo, Dara, Latakia, Damaszek, Hama i Hims.

Moskwa zażądała w niedzielę od Waszyngtonu przeprowadzenia skrupulatnego śledztwa w sprawie nalotu koalicji pod wodzą USA na pozycje wojsk rządowych koło miasta Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. W wyniku ataku zginęło ok. 60 żołnierzy a rannych zostało ok. 100.

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja przyznała się w sobotę do zbombardowania w Syrii pozycji, o których sądziła, że należą do IS. Przedstawiciele sił zbrojnych USA poinformowali, że nalot został natychmiast wstrzymany, kiedy strona rosyjska przekazała, iż celem mogły być pozycje armii syryjskiej. Amerykanie twierdzą, że przed rozpoczęciem nalotu informowali o nim stronę rosyjską. USA wyraziły ubolewanie z powodu "niezamierzonych ofiar".

d4wzyxz

Rozejm w Syrii obowiązuje od poniedziałku i jest efektem planu uzgodnionego przez Rosję i Stany Zjednoczone. Plan przewiduje zawieszenie broni przez siedem dni, począwszy od 12 września, a następnie rozpoczęcie przez USA i Rosję skoordynowanych działań przeciw ekstremistom z Państwa Islamskiego (IS) oraz Dżabat Fatah al-Szam (dawnego Frontu al-Nusra), którzy nie są objęci rozejmem.

Wysoki rangą przedstawiciel rebeliantów walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada twierdzi, że zawieszenie broni się nie utrzyma. Oskarżył w sobotę Rosję o prowadzenie działań zbrojnych wymierzonych w przeciwników reżimu.

d4wzyxz

Podziel się opinią

Share

d4wzyxz

d4wzyxz
Więcej tematów