Rosja w czerwcu chce rozmawiać z KE o polskim mięsie
Rosja zaproponowała Komisji Europejskiej, aby
kolejna tura rozmów na temat dostaw mięsa z Polski do Federacji
Rosyjskiej odbyła się na początku czerwca w ramach posiedzenia
grupy roboczej Rosji i KE ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze
obrotu produkcją zwierzęcą.
Przygotowujemy to posiedzenie. Zaproponowaliśmy europejskim kolegom, aby odbyło się na początku czerwca, jednak nie otrzymaliśmy - jak dotąd - odpowiedzi - powiedział szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert, którego cytuje agencja Interfax.
Jednocześnie szef Rossielchoznadzoru skrytykował dotychczasowe prace tego ciała. Ocena jest negatywna. Naruszenia dotyczące dostaw produkcji z Unii Europejskiej wychwytują wyłącznie nasi inspektorzy - podkreślił Dankwert.
Co więcej - po tym, gdy Rosja na prośbę UE wycofała swoich inspektorów weterynaryjnych z krajów europejskich, bezpieczeństwo dostarczanej produkcji zmniejszyło się - dodał szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.
W ubiegły poniedziałek prezydent Władimir Putin polecił ministrowi rolnictwa Aleksiejowi Gordiejewowi, by "zintensyfikował dialog" z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa.
Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.
Na niedawnym szczycie UE-Rosja pod Samarą, nad Wołgą, Unia Europejska stanęła po stronie Polski, otwarcie przeciwstawiając się Kremlowi.
Komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował w zeszły wtorek, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić intensywny dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Zastrzegł jednak, że rezultaty tych rozmów zależą od tego, czy po stronie Rosji jest wola polityczna do rozwiązania problemu.
Kyprianu wyraził też nadzieję, że jeszcze podczas niemieckiego przewodnictwa w UE, czyli do końca czerwca, uda się rozwiązać problem embarga.
Komisarz zapewnił również, że KE jest otwarta na zaproponowane przez Rosję i popierane przez niemieckie przewodnictwo stopniowe znoszenie embarga, pod warunkiem że strona rosyjska określi ramy czasowe na zniesienie ograniczeń w imporcie wszystkich polskich towarów, w tym mięsa.
Jerzy Malczyk