Trwa ładowanie...

Rosja użyje broni nuklearnej? Oszacowano ryzyko

Instytut Studiów nad Wojną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych opublikował niedawno raport, w którym ocenił, że prawdopodobieństwo użycia broni nuklearnej przez Rosję na Ukrainie lub w innych krajach jest niewielkie. W swojej analizie ISW odnosi się do niedawnego orędzia prezydenta Rosji, Władimira Putina, do narodu.

ISW ocenia, że Putin nie odważy się użyć broni nuklearnejISW ocenia, że Putin nie odważy się użyć broni nuklearnejŹródło: Getty Images
d1bu1ij
d1bu1ij

W swoim raporcie Instytut Studiów nad Wojną zauważa, że "Kreml nie podjął żadnych poważnych działań eskalacyjnych w odpowiedzi na dostarczenie Ukrainie nowych systemów (uzbrojenia) z Zachodu". ISW podkreśla, że "użycie broni nuklearnej przez Rosję na Ukrainie czy poza jej granicami jest wysoce nieprawdopodobne".

W swoim orędziu, Putin, zdaniem ISW, "uciekł się do przebrzmiałej retoryki o negocjacjach i pobrzękiwania nuklearną szabelką". Instytut sugeruje, że prawdopodobnie celem takiego działania było przyciągnięcie uwagi Zachodu, tak aby promować operacje informacyjne prowadzone przez Kreml.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pogrzeb Nawalnego. "Zanosi się na bardzo duże rozruchy"

ISW zauważył, że "Putin i urzędnicy rosyjscy często odwołują się do groźby nuklearnej, by wzbudzić lęk wśród zachodnich odbiorców i osłabić wsparcie Zachodu dla Ukrainy".

d1bu1ij

Putin nie odpuści. Jego cele to "część rosyjskich interesów narodowych"

Think tank podkreśla, że Putin nadal dąży do osiągnięcia na Ukrainie celów, które obejmują pełną kapitulację państwa. Dodatkowo Putin dąży do osłabienia i rozbicia NATO. ISW podkreśla, że te cele są przez Putina traktowane jako "integralna część rosyjskich interesów narodowych".

ISW ocenia, że najnowsza operacja informacyjna Kremla polega na tworzeniu pozorów zainteresowania negocjacjami, aby uzyskać prewencyjne ustępstwa Zachodu dotyczące suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

ISW zauważa, że większość przemówienia Putina nie była poświęcona wojnie, ale planowanej polityce gospodarczej i programom socjalnym. Instytut sugeruje, że prawdopodobnie celem takiego działania było złagodzenie rosnącego niepokoju mieszkańców Rosji dotyczącego konsekwencji wojny z Ukrainą dla zwykłych obywateli. ISW przypomina, że wydatki obronne Rosji na ten rok wzrosły do rekordowego poziomu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bu1ij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1bu1ij
Więcej tematów