Policja ściąga posiłki. Tysiące Rosjan przed cmentarzem [RELACJA NA ŻYWO]
29.02.2024 | aktual.: 01.03.2024 21:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 737. dzień inwazji Rosji. W Moskwie na cmentarzu Borysowskim, przy dźwiękach utworu Franka Sinatry "My Way" i muzyce z filmu "Terminator 2" pochowano Aleksieja Nawalnego. Tysiące ludzi, chcących oddać mu ostatni hołd, stoją w gigantycznej kolejce do bramy cmentarza. Przed nekropolią gromadzą się dodatkowe siły policyjne. W całej Rosji zatrzymano już kilkadziesiąt osób, które w miejscach publicznych próbowały oddać hołd opozycjoniście. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- W Moskwie, w pobliżu cerkwi, gdzie w piątek odbywa ceremonia pogrzebowa nad trumną z ciałem Aleksieja Nawalnego pojawiły się pojazdy policyjne - donosi niezależny rosyjski serwis Mediazona. Wzdłuż drogi prowadzącej z najbliższej stacji metra do cerkwi ustawione są metalowe barierki, a w okolicy zauważalne są problemy z połączeniem internetowym.
- "Nawalny, Nawalny, Nawalny" - krzyczały tysiące osób zgromadzone wokół świątyni, gdzie rozpoczęło się nabożeństwo pogrzebowe Aleksieja Nawalnego. Kolejka oczekujących do kościoła ciągnie się na ponad kilometr. Kreml ostrzegł, że udział w wiecach po pogrzebie Nawalnego będzie karalny.
- Instytut Studiów nad Wojną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych opublikował niedawno raport, w którym ocenił, że prawdopodobieństwo użycia broni nuklearnej przez Rosję na Ukrainie lub w innych krajach jest niewielkie. W swojej analizie ISW odnosi się do niedawnego orędzia prezydenta Rosji, Władimira Putina, do narodu.
- Komisarz Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej Tetiana Moskalkowa oświadczyła, że Rosja jest gotowa przekazać stronie ukraińskiej ciała jeńców wojennych, którzy mieli zginąć w styczniu w katastrofie Ił-76. GUR potwierdza, że trwają negocjacje w tej sprawie.
- Wywołanie konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, a następnie uderzenie i ostateczny cios w wojska ukraińskie na wschodzie - taki ma być plan rosyjskiej wojny. Prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie przejrzał rosyjskie projekty, które mają osiągnąć punkt kulminacyjny wiosną 2024 roku.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie i pogrzebem Aleksieja Nawalnego w Moskwie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Brama cmentarza Borysowskiego w Moskwie została zamknięta.
Brytyjscy analitycy wywiadu wojskowego dodali, że produkcja amunicji artyleryjskiej wzrosła gwałtownie w 2023 roku i prawdopodobnie zwiększy się jeszcze w 2024 roku, ale prawdopodobnie osiągnie maksimum w ciągu najbliższych 12 miesięcy ze względu na wielkość mocy produkcyjnych.
"Chociaż przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie, niemal na pewno może zapewnić znaczącą przewagę nad Ukrainą w 2024 roku" - oceniono.
Rosyjski przemysł zbrojeniowy znacząco zwiększył produkcję w 2023 roku i choć nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb związanych z prowadzeniem wojny, wystarcza to na uzyskanie wyraźnej przewagi nad Ukrainą - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że wzrost produkcji możliwy był dzięki zwiększeniu zatrudnienia do 3,5 mln osób, wydłużeniu zmian w zakładach, rozbudowie istniejących linii produkcyjnych, jak również przywróceniu tych ostatnio nieużywanych.
Zwrócono uwagę, że znacząca część oddanego do użycia sprzętu jest efektem raczej odnawiania i modernizacji istniejących zapasów niż nowej produkcji, czego dowodzi fakt, że wyraźną większość oddanych do użytku w 2023 roku czołgów podstawowych stanowił sprzęt odremontowany.
Myśliwce F-16 przybędą na Ukrainę w 2024 roku - poinformwał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.
Policja przed 19 (21 czasu moskiewskiego) poinformowała stojących w kolejce na cmentarzu Borysowskim, że wejście na cmentarz jest już zamknięte. 20 minut później, pod naciskiem ludzi - otworzyła ponownie bramę.
Tymczasem w Ukrainie znów trwa alert powietrzny.
"Rozpętana przez Zachód wojna hybrydowa przeciwko narodowi rosyjskiemu trwa pełną parą" - napisała na swoim kanale na Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, odnosząc się do opublikowanego przez Margaritę Simonian zapisu audio rzekomej rozmowy wysokich niemieckich oficerów ws. zniszczenia mostu Krymskiego.
Ukraiński sztab generalny przekazał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 6 ataków rakietowych, 79 nalotów raz 62 ostrzały artyleryjskie. "Ich efektem są zabici i ranni cywile, zniszczone domy, wieżowce i infrastruktura cywilna" - dodano w komunikacie.
Ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły łącznie 13 ataków na rejony, w których rozmieszczono siły wroga.
W ciągu dnia doszło do 73 starć na linii frontu - przekazał sztab w komunikacie.
Na oficjalnym kanale Franka Sinatry w serwisie YouTube zaczęły pojawiać się setki komentarzy w języku rosyjskim pod piosenką "My Way", która została odtworzona na pogrzebie Aleksieja Nawalnego.
My Way (2008 Remastered)
"Wielu ludzi mówi: 'moi rodzice są dla mnie wzorem do naśladowania', choć w moim przypadku to prawda. Tato, byłeś wzorem do naśladowania dla wielu ludzi na całym świecie. Twój optymizm i zaraźliwy, szczery uśmiech. Twoja ciekawość i głód nowej wiedzy. Twoja niesamowita umiejętność nawiązywania kontaktu z każdym. Twój dowcip. Poczucie humoru. Hart ducha. Umiejętność znalezienia właściwych słów we właściwym momencie (lub żartu, który uspokoi wszystkich w trudnej sytuacji). Życzliwość. Wiara w dobro, w siebie, w ludzi. Od dzieciństwa uczyłeś mnie żyć według zasad. Żyć z honorem. Oddałeś życie za mnie, za moją mamę, za Zachara, za Rosję, a ja obiecuję Ci, że będę żyć tak, jak mnie nauczyłeś, abyś był ze mnie dumny, a co najważniejsze - z tym samym jasnym uśmiechem na twarzy. Zawsze byłeś i zawsze będziesz dla mnie przykładem. Moim bohaterem. Moim tatą. Bardzo Cię kocham. Spoczywaj w pokoju" - napisała na swoim profilu na Instagramie córka Aleksieja Nawalnego - Daria.
Przed cmentarzem Borysowskim w Moskwie, gdzie pochowano Aleksieja Nawalnego wciąż czeka kolejka ludzi, którzy chcą oddać mu hołd. Policja, mimo że cmentarz jest oficjalnie zamknięty od godz. 17, wpuszcza tam ludzi.
Łączna liczba zatrzymanych w całej Rosji, według szacunków OVD-Info, przekroczyła już 50 osób - przekazał serwis Meduza.
Redaktor naczelna rosyjskiego kanału telewizyjnego RT, Margarita Simonian opublikowała na swoim kanale na Telegramie nagranie audio, na którym wysocy rangą niemieccy oficerowie mają rzekomo omawiać atak na most Krymski przy użyciu niemieckich rakiet Taurus.
W trakcie rozmowy rzekomi oficerowie mieli próbować znaleźć sposób na atak na most, nie czyniąc przy okazji z Niemiec strony konfliktu. Jedną z opcji miał być przeszkolenie Ukraińców.
Jak zauważyła Simonian, oficerowie Bundeswehry wspomnieli także o wojsku amerykańskim i brytyjskim, "od niechcenia omawiając, że byli oni bezpośrednio zaangażowani w konflikt przez długi czas".
W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej na cmentarzu Borysowskim złożyłem kondolencje rodzinie Aleksieja Nawalnego, a także położyłem kwiaty na jego grobie – powiedział PAP ambasador Krzysztof Krajewski. Jak dodał, zachodnich dyplomatów nie wpuszczono do cerkwi, w której odbywała się uroczystość żałobna.
- Pierwsza, bardzo krótka uroczystość odbyła się w cerkwi. Nie dopuszczono do niej zachodnich dyplomatów, kordony policji były bardzo liczne - powiedział PAP polski ambasador.
Wcześniej ambasada RP w Moskwie powiadomiła na platformie X, że policja uniemożliwiła zachodnim dyplomatom wejście do świątyni.
- Świat wolny, demokratyczny był licznie reprezentowany na szczeblu ambasadorów. Ja i moi koledzy z UE, NATO i innych państw byliśmy obecni tam, gdzie mogliśmy. Staraliśmy się być razem, choć nie było to możliwe - podkreślił Krajewski.
Grób Aleksieja Nawalnego.
W lutym Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły 13 rosyjskich samolotów - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy zaznaczając, że "to najlepszy wynik od października 2022 r.".
Funkcjonariusze policji ogłosili przez głośnik, że będą wpuszczać ludzi na cmentarz w grupach po 50 osób - informuje korespondent serwisu Mediazona.
Inny policjant powiedział, że "ludzie będą wpuszczani na cmentarz" pomimo jego zamknięcia.
Aleksiej Nawalny został pochowany na moskiewskim cmentarzu. Tysiące ludzi, chcą pochylić się nad jego grobem i oddać mu hołd. Współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty relacjonowali uroczystości w sieci. Zobacz relację współpracowników Nawalnego.