Trwa ładowanie...

Rosja uwolni ukraińską pilotkę Nadię Sawczenko

Uzgodniliśmy rychłe uwolnienie ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko - poinformował w Mińsku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Share
Rosja uwolni ukraińską pilotkę Nadię Sawczenko
Źródło: AFP, Fot: KIRILL ZYKOV
d3kbvwk

Decyzja o uwolnieniu Sawczenko została uzgodnienia podczas spotkania w Mińsku przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, którzy zgodzili się m.in. na zawieszenie broni, wycofanie ciężkiej artylerii oraz potwierdzili poszanowanie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy.

Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji w areszcie śledczym od lipca ub.r. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy. Jej prawnicy obawiają się, że może ona nie dożyć procesu.

d3kbvwk

Wśród więźniów politycznych w Rosji Sawczenko jest jedyną osobą bez rosyjskiego obywatelstwa. Władze Rosji oskarżają ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Rosyjski sąd we wtorek przedłużył jej areszt do 13 maja. Według akt sprawy 33-letnia porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Sawczenko tłumaczy, że została pojmana przez separatystów i przekazana rosyjskim agentom wywiadu, a następnie nielegalnie przewieziona do Rosji.

Zobacz również:

d3kbvwk

Podziel się opinią

Share
d3kbvwk
d3kbvwk
Więcej tematów