Trwa ładowanie...
d34cqfl

Rosja uwolni ukraińską pilotkę Nadię Sawczenko

Uzgodniliśmy rychłe uwolnienie ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko - poinformował w Mińsku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Share
Nadia Sawczenko jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie od lipca ub.r. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy - zdjęcie z lipca 2014 r.
Nadia Sawczenko jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie od lipca ub.r. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy - zdjęcie z lipca 2014 r.Źródło: AFP, Fot: KIRILL ZYKOV
d34cqfl

Decyzja o uwolnieniu Sawczenko została uzgodnienia podczas spotkania w Mińsku przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, którzy zgodzili się m.in. na zawieszenie broni, wycofanie ciężkiej artylerii oraz potwierdzili poszanowanie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy.

Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji w areszcie śledczym od lipca ub.r. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy. Jej prawnicy obawiają się, że może ona nie dożyć procesu.

Wśród więźniów politycznych w Rosji Sawczenko jest jedyną osobą bez rosyjskiego obywatelstwa. Władze Rosji oskarżają ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

d34cqfl

Rosyjski sąd we wtorek przedłużył jej areszt do 13 maja. Według akt sprawy 33-letnia porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Sawczenko tłumaczy, że została pojmana przez separatystów i przekazana rosyjskim agentom wywiadu, a następnie nielegalnie przewieziona do Rosji.

Zobacz również:

d34cqfl

Podziel się opinią

Share
d34cqfl
d34cqfl
Więcej tematów