Trwa ładowanie...
d3iajca

Rosja - USA: układ podpisany

Prezydent USA George W. Bush (z prawej) i prezydent Rosji Władimir Putin wymieniają się dokumentami po podpisaniu układu o redukcji broni nuklearnej (PAP/EPA-Anja Niedinghaus)

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimir Putin i George W. Bush podpisali układ o redukcji głowic jądrowych. Porozumienie zakłada ograniczenie o dwie trzecie arsenałów nuklearnych obu państw w ciągu 10 lat.

d3iajca
d3iajca

Obaj politycy podpisali też na Kremlu deklarację o partnerstwie strategicznym, deklarację o nowych stosunkach gospodarczych, nowym dialogu w dziedzinie energetyki, o współpracy antyterrorystycznej, kontaktach między obywatelami obu państw i o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Po podpisaniu dokumentów prezydent Bush powiedział, że era konfrontacji między USA a Rosją dobiegła końca.

Zapowiedział też, iż Rosja i Stany Zjednoczone będą ściśle współpracować nad załagodzeniem sporu o rosyjską pomoc w budowie irańskiej siłowni atomowej.

Bush oświadczył, że omawiał tę kwestię z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w kontekście niedopuszczenia do tego, żeby broń masowej zagłady dostała się w ręce terrorystów.

d3iajca

Administracja Busha, która postrzega Iran jako element "osi zła" (obok Iraku i Korei Północnej), zarzucając mu wspieranie terroryzmu, jest przeciwna rosyjskiej pomocy w budowie irańskiej elektrowni atomowej.

Zdaniem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, podpisane w piątek dokumenty, zwłaszcza układ o redukcji zbrojeń nuklearnych, wykazały, że Moskwa i Waszyngton poczuwają się do szczególnej odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilność strategiczną.

Putin oświadczył ponadto, że współpraca atomowa Rosji z Iranem nie narusza międzynarodowych układów, ograniczających rozprzestrzenianie broni jądrowej.

Rosyjski prezydent stwierdził także, iż nowe stosunki gospodarcze wymagają likwidacji przeszkód, które powstały w przeszłości.

d3iajca

Putin wyjaśnił, że nie ma na myśli jedynie przyznania Rosji statusu państwa o gospodarce wolnorynkowej czy rezygnacji z takich "anachronizmów", jak poprawka Jacksona-Vanika, lecz przede wszystkim likwidację barier administracyjnych, które przeszkadzają Rosji i USA w ustanowieniu produktywnej współpracy, w tym w dziedzinie najnowocześniejszych technologii, jak informatyka, badania kosmiczne, nowe nośniki energii.

Poprawka Jacksona-Vanika z 1974 roku była odpowiedzią na ograniczanie przez ZSRR emigracji Żydów i przewidywała, że Stany Zjednoczone nie będą udzielały żadnemu krajowi z gospodarką inną niż wolnorynkowa klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu, o ile kraj ten w jakikolwiek sposób ogranicza emigrację swoich obywateli. (PAP/IAR, an, and)

d3iajca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iajca
Więcej tematów