Trwa ładowanie...

Rosja: tysiące syryjskich chrześcijan chcą rosyjskiego obywatelstwa

Około 50 tysięcy syryjskich chrześcijan chce się ubiegać o rosyjskie obywatelstwo, które ma im zapewnić ochronę przed przemocą rebeliantów "wspieranych przez Zachód" - informuje rosyjski MSZ, cytując otrzymany list.

Rosja: tysiące syryjskich chrześcijan chcą rosyjskiego obywatelstwaŹródło: AFP
d240pzx
d240pzx

Na swej stronie internetowej MSZ zamieszcza przetłumaczony z arabskiego list Syryjczyków przesłany z rejonu Kalamun w prowincji Damaszek kanałami dyplomatycznymi.

Chrześcijanie z tego regionu uważają, że "celem terrorystów, których wspiera Zachód, jest likwidacja obecności chrześcijan z wykorzystaniem najbardziej odrażających metod, w tym przez bestialskie mordowanie zwykłych ludzi".

"Widzimy w Federacji Rosyjskiej potężny czynnik pokoju i stabilności na świecie. Rosja realizuje zdecydowaną politykę obrony Syrii, jej ludności i integralności terytorialnej" - napisali autorzy listu.

Podkreślają, że ponieważ Syria dopuszcza podwójne obywatelstwo, postanowili wystąpić o obywatelstwo Federacji Rosyjskiej, a jego uzyskanie, jak piszą, byłoby "zaszczytem dla każdego syryjskiego chrześcijanina, który pragnąłby je otrzymać". "Będziemy pod ochroną Rosji, jeśli zagrozi nam fizyczne unicestwienie ze strony terrorystów" - napisano w liście.

W Syrii chrześcijanie są największą po muzułmanach grupą religijną; stanowią ok. 10 proc. społeczeństwa. W Syrii są różne Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół grecko-prawosławny.

d240pzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d240pzx
Więcej tematów