ŚwiatRosja: Putin i Netanjahu rozmawiają o sytuacji w Syrii

Rosja: Putin i Netanjahu rozmawiają o sytuacji w Syrii

Sytuacja w Syrii jest głównym tematem rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Putin podejmuje szefa izraelskiego rządu w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym.

Rosja: Putin i Netanjahu rozmawiają o sytuacji w Syrii
Źródło zdjęć: © AFP | Maxim Shipenkov

- Liczę na to, że porozmawiamy o sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu, w tym wokół Syrii - oświadczył prezydent Rosji witając Netanjahu. Ten odpowiedział, że "razem można pomyśleć o tym, jak sprawić, by region bliskowschodni stał się bezpieczniejszy i stabilniejszy".

Rosyjskie dostawy broni

Eksperci prognozowali, że premier Izraela w rozmowie z Putinem poruszy sprawę dostaw rosyjskiej broni do Syrii, przede wszystkim przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300.

S-300 to rakiety klasy ziemia-powietrze przeznaczony do zwalczania samolotów, pocisków manewrujących i taktycznych pocisków balistycznych. Jest w stanie śledzić równocześnie 100 celów na wysokości od 100 do 30 tys. metrów, a także zwalczać cele na odległość od 13 do 100 kilometrów.

W ubiegłym tygodniu źródła w Izraelu i krajach Zachodu poinformowały o przygotowywaniu dostaw do Syrii systemów S-300. Pojawiły się doniesienia, że władze w Damaszku za pośrednictwem rosyjskiego banku WTB zapłaciły za sześć takich wyrzutni.

Moskwa broni swego prawa do zaopatrywania w broń zaprzyjaźnionego z nią reżimu prezydenta Baszara al-Asada. Kwestia ta była w piątek w Soczi tematem spotkania Putina z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Trzy dni wcześniej - w Moskwie - prezydent Rosji rozmawiał o tym z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Przedwojenne umowy

W styczniu syryjski wicepremier Kadri Dżamil potwierdził w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami, że Rosja na podstawie umów podpisanych przed wybuchem konfliktu wewnętrznego w tym kraju nadal dostarcza Syrii broń.

W ubiegłym roku Rosja oficjalnie przyznała, że na podstawie kontraktu z 2007 roku zaopatruje armię syryjską w ruchome nadbrzeżne wyrzutnie rakietowe Bastion i pociski przeciwokrętowe Jachont. Strony rosyjska nie potwierdza, ale też nie zaprzecza, że obecnie zamierza dostarczyć Syrii systemy S-300.

Według władz w Moskwie dostawy rosyjskiej broni nie destabilizują sytuacji w Syrii i nie naruszają równowagi strategicznej na Bliskim Wschodzie.

Obawy Izraela

Izrael obawia się wzmocnienia syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Niedawno lotnictwo izraelskie przeprowadziło serię ataków na cele na terytorium Syrii. Władze państwa żydowskiego oficjalnie nie skomentowały tych nalotów. Źródła w zachodnich służbach wywiadowczych przekazały jednak, że celem izraelskich samolotów była partia rakiet Fateh 110 transportowana z Iranu do Libanu dla szyickiego ugrupowania Hezbollah.

MSZ Rosji wyraziło zaniepokojenie z powodu tych ataków. Wkrótce po tym pojawiły się informacje o dostawach S-300 do Syrii.

Irański atom w tle

Zdaniem "Komsomolskiej Prawdy", dostarczając Syrii te nowoczesne systemy, Rosja nie tylko chce przeszkodzić w bombardowaniu tego kraju, ale także uniemożliwić wykorzystanie syryjskich korytarzy powietrznych do nalotów na instalacje nuklearne Iranu.

Irański program jądrowy też miał być jednym z tematów rozmowy Putina z Netanjahu. Swego czasu Rosja również zamierzała dostarczyć Iranowi systemy S-300, które utrudniłyby ewentualny atak Izraela lub USA na irańskie obiekty atomowe. Jednak w 2010 roku Moskwa zerwała kontrakt z Teheranem. Również wtedy do Rosji przylatywał Netanjahu. Tyle, że wówczas jego misja utrzymywana była w tajemnicy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)