Rosja przemieszcza znaczną ilość statków na Morzu Czarnym i Śródziemnym
Co najmniej dziewięć rosyjskich okrętów wojennych z wyrzutniami rakiet znajduje się obecnie na Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym - poinformowała prywatna ukraińska stacja telewizyjna Espreso.tv, powołując się na ustalenia morskich jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.
Co najmniej dziewięć rosyjskich okrętów wojennych z wyrzutniami rakiet znajduje się obecnie na Morzu Czarym i Morzu Śródziemnym - poinformowała prywatna ukraińska stacja telewizyjna Espreso.tv, powołując się na ustalenia morskich jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według ukraińskiej armii, na Morzu Czarnym znajdującą się obecnie dwa rosyjskie lotniskowce operacyjno-taktyczne Kalibr, wyposażone w wyrzutnie rakietowe tego samego typu. Pięć okrętów Federacji Rosyjskich z kolei zauważonych zostało na wodach Morza Śródziemnego. Stacjonują tam również dwa kolejne krążowniki rakietowe.
Rosyjskie okręty rakietowe na Morzu Czarnym i Śródziemnym
"Na dzień 17 lipca 2022 r. na Morzu Czarnym dyżurują dwa wrogie lotniskowce operacyjno-taktyczne Kalibr. Na Morzu Śródziemnym jest pięć wrogich lotniskowców Kalibr i dwa krążowniki rakietowe" - napisano w wydanym komunikacie ostrzegawczym.
Ponadto - jak zauważ stacja - rosyjska armia nadal kontroluje szlaki komunikacyjne na Morzu Azowskim w celu eksportu produktów zrabowanych - przede wszystkim surowców. Na terenie tego zbiornika zaważono sześć okrętów.
"Wróg przerzucił znaczną liczbę statków z Sewastopola do Noworosyjska i nadal kontroluje komunikację morską na Morzu Azowskim w celu nielegalnego eksportu produktów przechwyconych w regionach Doniecka i Zaporoża" - napisano w komunikacie ukraińskiej marynarki wojennej.
Rosja wciąż łamie międzynarodowe prawo
W ostatnich dniach na Morzu Azowskim zauważono 24 rosyjskie statki, siedem z nich wypływało z Cieśniny Bosfor. Na Morzu Czarnym z kolei zaobserwowano 33 statki, z których sześć kontynuowało swoją trasę w kierunku tej cieśniny.
"Federacja Rosyjska nadal łamie Międzynarodową konwencję o bezpieczeństwie życia na morzu z 1974 r. (SOLAS) poprzez wyłączanie systemów automatycznej identyfikacji (AIS) na statkach cywilnych na wodach Morza Azowskiego" - podkreśla ukraińska marynarka wojenna.
Źródło: Espreso.tv
Przeczytaj także: