Trwa ładowanie...

Rosja: protesty przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Setki zatrzymanych

W wielu miastach Rosji, na apel opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, odbyły się w niedzielę demonstracje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Lokalne media piszą o setkach zatrzymanych osób i brutalnych interwencjach policji.

Share
Rosja: protesty przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Setki zatrzymanych
Źródło: PAP, fot: EPA/ANATOLY MALTSEV
d35nqi4

Kilka tysięcy osób zgromadziła demonstracja, która przemaszerowała ulicami Petersburga. Trzymali między innymi transparenty z napisami: "Plan Putina, to ludobójstwo narodu".

Od początku - jak informuje portal fontanka.ru - policja próbowała utrudnić manifestantom przejście przez miasto. Funkcjonariusze użyli m.in. granatów dymnych. Wiele osób zostało zatrzymanych - portal stwierdza, że mogło ich być nawet 500.

"Nowaja gazieta" informowała, że także podczas demonstracji w Moskwie zatrzymano wiele osób. Policjanci mieli także bić pałkami demonstrantów.

d35nqi4

Z oficjalnych danych ministerstwa spraw wewnętrznych Rosji wynika, że w Moskwie zatrzymano kilka osób, w Peteresburgu - około stu.

Wielu protestujących - jak wynika z informacji niezależnej telewizji Dożdż - zatrzymano także w Jekaterynburgu na Uralu. Reporterzy stacji mówią o nawet 100 aresztowanych.

Tymczasem organizacja OWD-Info, która monitoruje zatrzymania o charakterze politycznym w Rosji, stwierdza, że podczas demonstracji w 24 rosyjskich miastach zatrzymano łącznie 291 osób (dane na godz. 16.35 czasu moskiewskiego).

d35nqi4

W wielu regionach Rosji zwołane przez Nawalnego protesty zbiegły się z trwającymi w niedzielę wyborami regionalnymi i lokalnymi. Sprawiło to, że część z nich odbyła się bez zgody władz.

Jak wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego. Nic dziwnego, że od czerwca, gdy rząd ogłosił tę niepopularną decyzję, odbyło się wiele protestów i pikiet. Ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego zajmuje się obecnie rosyjski parlament.

Źródło: rmf24.pl, ovdinfo.org, fontanka.ru

d35nqi4

Podziel się opinią

Share
d35nqi4
d35nqi4
Więcej tematów