Trwa ładowanie...

Rosja próbowała zorganizować zamach na premiera Czarnogóry

Rosja próbowała w zeszłym roku zorganizować zamach na ówczesnego premiera Czarnogóry, Milo Djukanovića - twierdzi brytyjski dziennik Daily Telegraph. Miała to być próba destabilizacji kraju i zapobieżenia jego przyłączenia do NATO. Według gazety, zamach udało się udaremnić w ostatniej chwili - w połowie października ubiegłego roku.

Share
Rosja próbowała zorganizować zamach na premiera Czarnogóry
Źródło: AFP, fot: Kirill Kudryavtsev
d2td0jb

Anonimowe źródła gazety w rządzie brytyjskim twierdzą, że atak musiał zostać zatwierdzony na najwyższym szczeblu rosyjskich władz. Daily Telegraph rozmawia też z Predragiem Boskovićem, ministrem obrony Czarnogóry, który mówi dziennikowi, ze zamach był "sfinansowany i zorganizowany przez rosyjski wywiad sprzymierzony z lokalnymi radykałami".

Dwaj rosyjscy oficerowie wywiadu mieli miesiącami przygotować się do akcji. Plan polegał na rekrutowaniu grupki serbskich nacjonalistów i pomocy w przeniknięciu do gmachu parlamentu dzięki fałszywym mundurom policyjnym. Daily Telegraph pisze, że Rosjanie są teraz ścigani przez Interpol. I publikuje wspólne zdjęcie członków skrajnej serbskiej prawicy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Na fotografii jest między innymi Nemanja Ristić - jeden z domniemanych zamachowców.

Jeden z brytyjskich rozmówców gazety mówi, że to "kolejny akt coraz bardziej intensywnej kampanii mieszania się Rosji w sprawy Zachodu". Daily Telegraph wymienia w tym kontekście agresję na Ukrainę oraz oskarżenia o ataki hakerskie na Estonię i Stany Zjednoczone podczas kampanii prezydenckiej. Cofa się również do dalszej przeszłości przypominając o otruciu w Londynie Aleksandra Litwinienki, byłego agenta FSB. W raporcie z oficjalnego publicznego dochodzenia przeprowadzonego na Wyspach oskarżono w tej sprawie Moskwę.

d2td0jb

Podziel się opinią

Share
d2td0jb
d2td0jb
Więcej tematów