Rosja: pomyślny start rakiety z satelitą geostacjonarnym

• Rakieta Proton-M wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie
• Proton-M jest największą seryjnie produkowaną rosyjską kosmiczną rakietą nośną
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: pomyślny start rakiety z satelitą geostacjonarnym
(Wikipedia, Fot: Flickr: At the Launch Pad)
WP

Rosyjska rakieta kosmiczna Proton-M z przeznaczonym na orbitę geostacjonarną satelitą telekomunikacyjnym Express-AMU1 pomyślnie wystartowała z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Odłożony o dobę z powodu silnego wiatru start nastąpił w piątek krótko po północy czasu moskiewskiego czyli w czwartek po godzinie 22. czasu polskiego.

Wyprodukowany przez europejski koncern aerokosmiczny Airbus satelita należy do rosyjskiej państwowej agencji Łączność Kosmiczna (skrót nazwy angielskiej RSCC). Express-AMU1 o masie startowej 5,9 ton ma na pokładzie 70 transponderów, które pracować będą na potrzeby świadczenia usług telewizyjnych w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

WP

Wprowadzenie satelity do komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przewiduje się, że eksploatacja ta potrwa 15 lat.

Proton-M jest największą seryjnie produkowaną rosyjską kosmiczną rakietą nośną. Spośród ośmiu tegorocznych startów Protonów z Bajkonuru tylko jeden był nieudany.

Zobacz także: Lot rakiety Falcon 9 - wielki sukces SpaceX

WP
WP
WP