Trwa ładowanie...
d1vw6b4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja: pomyślny start rakiety z satelitą geostacjonarnym

• Rakieta Proton-M wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie
• Proton-M jest największą seryjnie produkowaną rosyjską kosmiczną rakietą nośną
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: pomyślny start rakiety z satelitą geostacjonarnym
(Wikipedia, Fot: Flickr: At the Launch Pad)
d1vw6b4

Rosyjska rakieta kosmiczna Proton-M z przeznaczonym na orbitę geostacjonarną satelitą telekomunikacyjnym Express-AMU1 pomyślnie wystartowała z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Odłożony o dobę z powodu silnego wiatru start nastąpił w piątek krótko po północy czasu moskiewskiego czyli w czwartek po godzinie 22. czasu polskiego.

Wyprodukowany przez europejski koncern aerokosmiczny Airbus satelita należy do rosyjskiej państwowej agencji Łączność Kosmiczna (skrót nazwy angielskiej RSCC). Express-AMU1 o masie startowej 5,9 ton ma na pokładzie 70 transponderów, które pracować będą na potrzeby świadczenia usług telewizyjnych w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

d1vw6b4

Wprowadzenie satelity do komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przewiduje się, że eksploatacja ta potrwa 15 lat.

Proton-M jest największą seryjnie produkowaną rosyjską kosmiczną rakietą nośną. Spośród ośmiu tegorocznych startów Protonów z Bajkonuru tylko jeden był nieudany.

Zobacz także: Lot rakiety Falcon 9 - wielki sukces SpaceX

d1vw6b4

Podziel się opinią

Share

d1vw6b4

d1vw6b4
Więcej tematów