Trwa ładowanie...
terroryści
06-09-2013 13:20

Rosja ostrzega USA przed atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii

Rosja ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed ryzykiem związanym z ewentualnym atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii - poinformowało w komunikacie rosyjskie MSZ.

Share
Rosja ostrzega USA przed atakiem na magazyny broni chemicznej w SyriiŹródło: AFP, fot: Louai Beshara
d30015f

- Ze szczególnym zaniepokojeniem zauważamy, że wśród planowanych celów uderzeń są tereny infrastruktury wojskowej, która zapewnia bezpieczeństwo syryjskiemu arsenałowi chemicznemu - zaznaczył resort spraw zagranicznych w Moskwie.

- Przestrzegamy władze amerykańskie i ich sojuszników przed uderzeniami na terenie chemicznych składów i w ich okolicach - głosi komunikat, w którym rosyjskie MSZ ocenia, że ataki byłyby "niebezpiecznym punktem zwrotnym" w kryzysie syryjskim. Mogłyby spowodować "uwolnienie wysoce toksycznych substancji z konsekwencjami dla ludności cywilnej i środowiska".

- Nie możemy wykluczyć, że w dodatku takie lekkomyślne czyny umożliwiłyby dostęp do broni chemicznej rebeliantom i terrorystom - ocenia rosyjska dyplomacja, podkreślając, że mogłoby to pociągnąć za sobą "rozprzestrzenienie broni chemicznej nie tylko w Syrii, ale także poza granicami kraju".

Rosja kategorycznie sprzeciwia się planowanym przez USA atakom na cele w Syrii w odpowiedzi na użycie przez reżim Baszara al-Asada broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku. W Syrii trwa od 2011 roku wojna domowa, w której śmierć poniosło ponad 100 tys. osób.

d30015f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30015f
d30015f
Więcej tematów