Rosja oczekuje wycofania wojsk USA z Afganistanu
Rosja oczekuje wycofania wojsk USA z Azji
Środkowej po zakończeniu misji pokojowej w Afganistanie - z
takim przesłaniem wystąpił na naradzie ministrów obrony krajów
NATO w Colorado Springs rosyjski minister obrony Siergiej
Iwanow.
Iwanow był zaproszony na to dwudniowe spotkanie w związku ze współpracą Moskwy z NATO w walce z terroryzmem i z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. Przez 25 minut rozmawiał m.in. z szefem Pentagonu Donaldem Rumsfeldem.
Rosyjski minister powiedział, że jego kraj popierał rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Uzbekistanie i Kirgistanie jesienią 2001 r., aby mogły one z tamtejszych baz prowadzić działania przeciwko reżimowi talibów. Zasugerował jednak, iż po znormalizowaniu sytuacji powinny się one stamtąd wycofać.
"Zawsze uważaliśmy, że bazy te istnieją jedynie na okres potrzebny do ostatecznej, definitywnej stabilizacji sytuacji w Afganistanie" - oświadczył Iwanow. Zdaniem obserwatorów w tym kraju, nie zanosi się tam jednak na szybką stabilizację.
Minister oświadczył również, że Rosja rezerwuje sobie prawo do interwencji wojskowej w byłych republikach dawnego ZSRR, jeżeli będą pogwałcone prawa mieszkających tam Rosjan.
Trzy z tych państw - Litwa, Łotwa, i Estonia - wchodzą w przyszłym roku do NATO.
W zeszłym tygodniu Iwanow wygłosił przemówienie w swoim resorcie, w którym - jak donosiły media rosyjskie - powiedział, że Rosja zastrzega sobie prawo do uprzedzającego ataku przeciwko innym państwom. Komentowano to jako replikę na "doktrynę Busha" o wojnie prewencyjnej przeciwko sponsorom terroryzmu.
Piątkowy "New York Times" cytuje także fragment rosyjskiego oświadczenia, wskazującego na gotowość Moskwy do konfrontacji, w razie gdyby NATO zachowało postawę ofensywną.
"Jeżeli NATO pozostanie przymierzem wojskowym ze swoją obecną ofensywną doktryną militarną, potrzebna będzie radykalna restrukturyzacja rosyjskiego planowania obronnego i zasad rozwoju Rosyjskich Sił Zbrojnych, ze zmianą stanowiska w sprawie broni nuklearnej włącznie" - brzmi ten dokument.
Sekretarz generalny NATO George Robertson powiedział jednak, iż otrzymał od rosyjskich przedstawicieli zapewnienia zaprzeczające doniesieniom, jakoby Rosja wkraczała na drogę polityki uprzedzającego uderzenia nuklearnego.