Trwa ładowanie...

Rosja nie dostała się ponownie do Rady Praw Człowieka

• Rosja otrzymała tylko 112 głosów
• Poparcie zyskały natomiast Węgry i Chorwacja
• Te kraje otrzymały odpowiednio: 144 i 114 głosów

Share
Rosja nie dostała się ponownie do Rady Praw Człowieka
Źródło: Wikipedia
d4jlywj

Rosja nie została w piątek ponownie wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ z siedzibą w Genewie. Poparcie zyskały natomiast Węgry i Chorwacja. Węgry dostały 144 głosy, Chorwacja - 114, a Rosja - 112. Rosja, Chorwacja i Węgry walczyły o dwa miejsca w Radzie, które są zarezerwowane dla krajów Europy Wschodniej. Moskwa do tej pory zasiadała w Radzie.

W poniedziałek ponad 80 organizacji pozarządowych wezwało kraje członkowskie ONZ, aby nie przyjmowały Rosji do Rady Praw Człowieka ONZ z powodu działań Moskwy w Syrii.

d4jlywj

Pod apelem podpisały się takie organizacje jak broniąca praw człowieka Human Rights Watch, niosąca pomoc humanitarną CARE International i działająca na rzecz uchodźców Refugees International.

Organizacje humanitarne zwróciły się państw należących do ONZ, by "zastanowiły się, czy rola Rosji w Syrii, polegająca przede wszystkim na wspieraniu i podejmowaniu działań wojskowych systematycznie wymierzanych w cywilów i obiekty cywilne, upoważnia ją do zasiadania w głównym międzyrządowym organie ONZ odpowiedzialnym za prawa człowieka".

Zgromadzenie Ogólne ONZ wybiera w piątek 14 członków Rady Praw Człowieka na trzyletni mandat, rozpoczynający się w 2017 roku.

Wyboru dokonuje się na poziomie regionalnym, a kandydaci są wstępnie wybrani przez ich region. Jeśli nie mają żadnych przeciwników, to praktycznie mają zapewniony wybór.

d4jlywj

Podziel się opinią

Share
d4jlywj
d4jlywj
Więcej tematów