Rosja musi wypłacić odszkodowanie Czeczenom
Rosja musi wypłacić odszkodowanie rodzinom 13 Czeczenów uprowadzonych w latach 2001-2003 w Czeczenii - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu.
12.03.2009 | aktual.: 13.03.2009 09:19
Trybunał uznał, że za ich zniknięcie ponosi odpowiedzialność Rosja, która ma wypłacić odszkodowania i ponieść koszta sądowe, wynoszące łącznie 531 tys. euro.
ETPC nie dysponuje narzędziem egzekwowania swych wyroków. Trybunał jest organem ustanowionym przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, przyjętą pod auspicjami Rady Europy. Rosja jest członkiem RE. Jeśli nie zastosuje się do wyroku, sprawa trafi do RE, która może nakazać Rosji wypełnienie postanowień Trybunału.
ETPC wydał orzeczenie w trzech sprawach dotyczących 35 krewnych zaginionych mężczyzn. Uznał, że dowody przedstawione przez rodziny świadczą bez wątpliwości o tym, iż należy przyjąć, że zaginieni nie żyją, ponieważ władze rosyjskie nie przedstawiły dowodów na to, by było inaczej.
Jak dotąd nie było jeszcze reakcji Moskwy, która w przeszłości zaprzeczała, by rosyjskie siły bezpieczeństwa były winne zbrodni popełnionych w Czeczenii.
Według orzeczenia Trybunału Rosja pogwałciła prawa uprowadzonych, ograniczając ich prawo do życia, i nie przeprowadziła właściwego dochodzenia, które wyjaśniłoby, dlaczego ich uprowadzono i więziono część z nich w "jawnej sprzeczności" z gwarancjami rosyjskiego prawa. Zdaniem trybunału Rosja pogwałciła również prawa krewnych zaginionych.
Rosja ma teraz trzy miesiące na wniesienie odwołania. Jeśli tego nie zrobi, wyrok nabierze mocy wiążącej.
W Trybunale Praw Człowieka toczy się kilkadziesiąt podobnych spraw.