Rosja może zwiększyć liczbę dostawców mięsa z UE
Rosja może zwiększyć liczbę dostawców mięsa z
Unii Europejskiej - wynika komunikatu
rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i
Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).
15.06.2007 | aktual.: 15.06.2007 12:27
Komunikat dotyczy zakończonego w Moskwie dwudniowego posiedzenia grupy roboczej Rosji i Komisji Europejskiej (KE) ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą.
Rossielchoznadzor poinformował, że strona unijna wystąpiła o przeprowadzenie możliwie szybko wspólnych inspekcji w zakładach mięsnych w W. Brytanii, Austrii i Irlandii. Aktualnie - podał rosyjski nadzór weterynaryjny i sanitarny - takie wspólne kontrole trwają w Szwecji, a w najbliższym czasie odbędą się na Węgrzech i Łotwie. "Ponadto Komisja Europejska dodatkowo poinformuje Rossielchoznadzor o możliwych terminach wspólnej inspekcji w zakładach mięsnych w Polsce" - głosi komunikat.
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przypomniała, że "w myśl wcześniejszych uzgodnień z Unią Europejską, prawo dostarczania produkcji zwierzęcej do Rosji mają tylko te zakłady, które poddały się wspólnej kontroli specjalistów weterynaryjnych z Rossielchoznadzoru i krajów-dostawców".
Rosyjski nadzór weterynaryjny i sanitarny podkreślił, że "wciąż mają miejsce przypadki wysyłania do Rosji złej jakości i niebezpiecznej produkcji z terytorium Unii Europejskiej".
"Hamburg i Rotterdam przekształciły się w punkty wolnego handlu, w których realizuje się produkcję zwierzęcą z krajów trzecich. Zdarza się, że do obrotu handlowego trafia produkcja, której sprzedaż w samej Unii Europejskiej jest zabroniona. Sytuację komplikuje to, że w niektórych przypadkach przeładunek produkcji zwierzęcej odbywa się na wodach neutralnych" - czytamy w komunikacie.
Rossielchoznadzor podał, że przekazał przedstawicielom KE informacje o nowych formach oszustwa. Jako przykład wymienił "udaremnienie wwozu do Rosji z portu w Rotterdamie siedmiu kontenerów z wieprzowiną niewiadomego pochodzenia, transportowaną jako mrożony groszek zielony z Polski".
Rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko powiedział, że jego zdaniem, wyniki prac grupy roboczej przybliżą zniesienie przez Rosję embarga na import mięsa z Polski, gdyż UE podejmie kompleks działań, które ukrócą oszustwa. (neska)
Jerzy Malczyk