ŚwiatRosja kupuje złoto. To jej reakcja na sankcje

Rosja kupuje złoto. To jej reakcja na sankcje

Rosja oczekująca na sankcje ze strony USA kupiła 26 ton złota.

Rosja kupuje złoto. To jej reakcja na sankcje
Źródło zdjęć: © iStock.com

Rosja kupuje złoto

W oczekiwaniu nowych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych Rosja zaczęła skupować złoto. Według danych podanych przez zachodnie i rosyjskie media w lipcu kupiła już ponad 26 ton cennego kruszcu. Należy podkreślić, że w ostatnich miesiącach Rosja pozbywa się amerykańskich obligacji skarbowych.

Taktyka Rosji

Według informacji podanych przez państwową telewizję – Rossija24 państwo przygotowuje się do ewentualnego wprowadzenia ograniczeń ze strony Stanów Zjednoczonych. Zwiększyła inwestycje w złoto i to w rekordowych ilościach. Według szacunków agencji Boomberanga Rosja kupiła w lutym 26,1 ton złota o wartość 77 mld dolarów zwiększając rezerwy kruszcu do łącznie 2170 ton. Taktyka pozbywania się dolarów i zakup złota m uratować państwo przed sankcjami.

Warto zaznaczyć, że wiosną rosyjski bank centralny sprzedał aż 85% amerykańskich obligacji skarbowych. Dzięki temu państwo zmniejszyło swój status posiadania obligacji o wartości 96,1 mld dolarów do 48,7 mld dolarów. W maju stan ten wynosił już jedynie 14,9 mld dolarów. W ten sposób Rosja wyrwała się z grona głównych posiadaczy amerykańskich obligacji.

Odpowiedź USA

Departament Stanu USA zapowiedział 8 sierpnia, że nałożą nowe sankcję na Rosje. Działania te związane są z użyciem w Anglii środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu oficerowi rosyjskiego wywiadu i współpracownikowi wywiadu brytyjskiego – Siergiejowi Skripalowi oraz jego córce Julii. Zachód oskarżył o ten atak Moskwę.

Sankcje nałożone na Rosję

Planowo restrykcje miały wejść w życie około 22 sierpnia, a sankcje miały dotyczyć między innymi zezwoleń na eksport do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla dobra narodowego. Podejrzewa się, że niedługo mogą zostać wprowadzone kolejne ograniczenia jak obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych czy zmniejszenie importu i eksportu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)