Trwa ładowanie...
dimbtvz

Rosja i Iran mogą współpracować. USA obawia się o handel ropą

Rosja: współpraca z Iranem w kwestii handlu ropą pozwoli ominąć amerykańskie sankcje. Unijni biznesmeni również boją się restrykcji ze strony Stanów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja i Iran mogą współpracować. USA obawia się o handel ropą
Rosja i Iran mogą współpracować. USA obawia się o handel ropą (iStock.com)
dimbtvz

Rosja i Iran mogą współpracować

Jak informuje „Financial Times” w USA rosną obawy, iż Rosja zacznie sprzedawać irańską ropę naftową. Wówczas pomoże Teheranowi ominąć amerykańskie sankcje. Powołujący się na administrację Donalda Trumpa rozmówca „FT” oznajmił, że ułatwienie Iranowni omijania sankcji nie powinno leżeć w rosyjskim interesie. Wcześniej pojawiły się jednak informacje, że Rosja rozważa kupno irańskiej ropy w celu jej sprzedaży. Dzięki temu ruchowi umożliwiłaby Teheranowi przezwyciężenie ograniczeń nałożonych przez Stany Zjednoczone. Według mediów odpowiedni mechanizm został już zatwierdzony przez przywódców Rosji, Turcji i Iranu na trójstronnym szczycie, który miał miejsce 7 września w Teheranie.

Amerykańskie restrykcje wobec Iranu

Przypominamy, że Stany Zjednoczone od 7 sierpnia przywróciły dużą część restrykcji wobec Iranu. Najistotniejsze z nich, które obejmują eksport produktów ropopochodnych mają wejść w życie 5 listopada 2018 roku. Należy podkreślić, że Unia Europejska nie uznała ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji. Wiadomo również, iż nie zezwoliła na ich wdrożenie europejskim firmom. Mimo to obserwuje się zjawisko, w którym unijni biznesmeni stale wycofują się ze współpracy z Iranem, ponieważ obawiają się restrykcji ze strony USA. Stany Zjednoczone nie zamierzają zmienić swojej decyzji, co więcej planują całkowicie wstrzymać eksport irańskiej ropy.

dimbtvz

Podziel się opinią

Share

dimbtvz

dimbtvz
Więcej tematów