Trwa ładowanie...

Rosja grozi nowemu krajowi. "Całkowicie nie do przyjęcia"

Premier Armenii Nikol Paszynian ogłosił, że Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego zostanie ratyfikowany "w całości". Oznacza to, że Putin będzie mógł być aresztowany, gdy tylko pojawi się na terytorium tego kraju. Ta decyzja rozwścieczyła Moskwę, która już grozi Erywaniowi.

Na zdjęciu premier Armenii Nicol Paszynian i rosyjski dyktator Władimir Putin Na zdjęciu premier Armenii Nicol Paszynian i rosyjski dyktator Władimir Putin Źródło: East News, fot: Vahram Baghdasaryan
d3vccag
d3vccag

"Moskwa uważa plany Erewania dotyczące przystąpienia do Statutu Rzymskiego MTK na tle nielegalnych nakazów skierowanych wobec rosyjskich przywódców (nakaz aresztowania Putina - przyp.red.) za całkowicie nie do przyjęcia" - grzmi propagandowa RIA Novosti, która powołuje się na źródło w rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

"Armenię ostrzeżono przed niezwykle negatywnymi konsekwencjami tych możliwych kroków dla stosunków dwustronnych" - czytamy w komunikacie.

d3vccag

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spotkanie dyktatorów. Pierwsze nagranie Putina z Kim Dzong Unem

Policzek dla Putina. "Kwestie bezpieczeństwa"

Moskwa jest wściekła, ponieważ premier Armenii ogłosił, że Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego zostanie ratyfikowany w całości.

- Mamy polityczną decyzję o jego ratyfikacji w całości. Nie jest to wymierzone przeciwko Rosji, ale wiąże się z kwestiami naszego bezpieczeństwa - powiedział Paszynian.

Nakaz aresztowania Putina. Cios dla sojusznika

Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego głosi, by nie dopuszczać do bezkarności sprawców zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstw, zbrodni wojennych i zbrodni agresji, by chronić pokój, bezpieczeństwo i pomyślność świata.

d3vccag

Państwa, które go przyjęły, potwierdzają cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych - respektują także postanowienia i decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego, a to właśnie MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, który podejrzewany jest o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie.

Zgodnie z jurysdykcją sądu państwa będące stronami Statutu mają obowiązek zatrzymać Władimira Putina, jeżeli trafi on na ich terytorium.

Decyzja Armenii jest zaskoczeniem w Rosji, ponieważ był to kraj uważany za bliskiego sojusznika Moskwy. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw, a od 2015 roku do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Erywań jest również członkiem Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. To wojskowo-polityczna organizacja międzynarodowa obejmująca Białoruś, Armenię, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vccag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3vccag
Więcej tematów