ŚwiatRosja. Fatalne informacje. Krematoria nie nadążają

Rosja. Fatalne informacje. Krematoria nie nadążają

W Rosji sytuacja epidemiczna coraz bardziej się pogarsza. Padł tam dobowy rekord zgonów spowodowanych COVID-19. Kolejny dzień liczba zakażeń koronawirusem utrzymuje się na poziomie powyżej 20 tys.

Rosja. Fatalne informacje. Krematoria nie nadążają
Rosja. Fatalne informacje. Krematoria nie nadążają
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dmitry Rogulin

We wtorek Rosja poinformowała o 780 nowych ofiarach śmiertelnych z powodu COVID-19. Jest to najwyższy wskaźnik zgonów od początku pandemii.

Najwięcej osób umiera w największych miastach. W Petersburgu od 12 lipca zakłady pogrzebowe będą nawet przeprowadzać za darmo pogrzeby osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Ma to pomóc w zmniejszeniu obciążenia krematoriów, które - według przedstawicieli branży pogrzebowej - mają zbyt wiele zamówień na kremację.

W ciągu ostatniej doby wykryto też tam 24 702 nowe przypadki zakażeń. Podtrzymana została więc tendencja przyrostu zachorowań na poziomie powyżej 20 tys. Od dwóch tygodni statystyki koronawirusowe nie spadły poniżej tego pułapu.

Zobacz także: COVID tylko wspomnieniem? Niepokojąca wizja lekarza

Rosjanie nie chcą się szczepić

W sierpniu 2020 r. Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który zarejestrował szczepionkę przeciwko COVID-19. Prezydent Władimir Putin ogłaszał wtedy tę wiadomość z wielką pompą.

Jedenaście miesięcy po dopuszczeniu Sputnika V do użytku wskaźnik wyszczepialności rosyjskiego społeczeństwa jest jednak jednym z najniższych na świecie i wynosi zaledwie 14 proc. Nie powiodły się więc ambitne plany rosyjskich władz, które zamierzały do czerwca 2021 r. zaszczepić 30 mln obywateli.

W kraju zarejestrowane są też dwie inne szczepionki, obie rodzimej produkcji: EpiVacCorona i CoviVac. W Rosji nie dopuszczono jednak żadnego preparatu, który jest oferowany na zachodzie.

Jak wskazuje ABC News, właśnie to jest powodem tak niskich statystyk szczepień. Stacja, powołując się na rozmowy z Rosjanami, podkreśla, że tamtejsze społeczeństwo nie ma zaufania do rodzimych specyfików, dlatego duża część ludzi nie zamierza się w ogóle zaszczepić.

Źródło: Reuters/PAP/ABC News

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)