Rosja: Deklaracja Rzymska kompromisem stron
Deklaracja o nowej jakości stosunków Rosja-NATO, która zostanie podpisana podczas szczytu w Rzymie,
"jest wynikiem kompromisu stron" - stwierdziło dobrze poinformowane źródło na Kremlu.
Rosja pozytywnie ocenia pracę wykonaną nad formowaniem nowych mechanizmów współpracy Rosja-NATO - powiedział agencji ITAR-TASS anonimowy rozmówca. Przypomniał on, że pakiet dokumentów uruchamiających nowy mechanizm współpracy - Radę Rosja-NATO - został zaakceptowany 14 maja w Reykjaviky na posiedzeniu Wspólnej Rady Stałej Federacja Rosyjska-NATO na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.
W Deklaracji Rzymskiej - powiedział rozmówca agencji - zostało zapisanych wiele pryncypialnych zasad. Przede wszystkim, w odróżnieniu od Wspólnej Rady Stałej, Rada Rosja-NATO będzie stanowić mechanizm równoprawnej współpracy dwudziestu państw reprezentujących swoje narody. Oznacza to, że członkowie Rady będą wspólnie opracowywać, uzgadniać i realizować decyzje w sprawach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania.
W Deklaracji określona jest również lista konkretnych problemów międzynarodowych, które znajdą się na porządku dziennym prac Rady Rosja-NATO. W pierwszej kolejności idzie o przeciwdziałanie terroryzmowi międzynarodowemu i innym ryzykom oraz wyzwaniom XXI wieku, nierozprzestrzenianie broni masowej zagłady, reagowanie na kryzysy i prowadzenie wspólnych misji pokojowych.
Pryncypialna dla nas sprawa polega na tym, że współpraca w nowej Radzie będzie realizowana na bazie bezwarunkowego przestrzegania norm prawa międzynarodowego, w tym Karty NZ, a także zobowiązań wynikających z Aktu Końcowego oraz innych dokumentów OBWE.
Zdaniem rozmówcy agencji, podpisanie Deklaracji Rzymskiej to tylko pierwszy krok na drodze budowy jakościowo nowych stosunków między Rosją i Sojuszem. Skuteczność działania tworzonego mechanizmu współdziałania będzie w dużej mierze zależeć od wysiłków polityków, dyplomatów i wojskowych - podkreślił anonimowy przedstawiciel Kremla. (mag)